Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska

Switch to desktop

wtorek, 27 październik 2015 15:35 Opublikowano w Ustawa o zawodzie

Z wielka przyjemnością informujemy, że 26 października 2015 roku Pan Prezydent Andrzej Duda złożył swój podpis pod Projektem Ustawy o zawodzie Fizjoterapeuty.

Jesteśmy dumni i bardzo szczęśliwi, że tak długo oczekiwana przez nasze środowisko regulacja stała się faktem.

W imieniu tysięcy Fizjoterapeutów oraz milionów Pacjentów dziękujemy Panu Prezydentowi za ostateczną akceptację Ustawy o zawodzie fizjoterapeuty.

Dziękujemy również wszystkim osobom, które w sposób bezpośredni oraz pośredni przyczyniły się do tego wielkiego sukcesu.

Oficjalna informacja o tym wydarzeniu znajduje się na oficjalnej stronie Prezydenta RP: http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,55,22-ustawy-z-podpisem-prezydenta-andrzeja-dudy.html

Dziękujemy!

Zarząd Główny SFP


 

 

 

 

sobota, 03 październik 2015 16:04 Opublikowano w Ustawa o zawodzie

Drogie Koleżanki i Koledzy Fizjoterapeuci,

Ostatnie dni okazały się najważniejszymi w historii polskiej fizjoterapii.  Tydzień temu 25 września 2015 roku Sejm RP uchwalił  Ustawę o Zawodzie Fizjoterapeuty, a 1 października 2015 roku Senat RP także uchwalił tę ustawę nie wprowadzając żadnych poprawek. Oznacza to jedno, Ustawa zostanie przesłana do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy, który posiada, zgodnie z Konstytucją, prawo do podpisania Ustawy lub skierowania jej z powrotem do Sejmu i ma na to 21 dni.

Wierzymy szczerze, że Pan Prezydent podpisze Ustawę o zawodzie fizjoterapeuty jednak musimy sobie zdawać sprawę, że środowisko osób przeciwnych Ustawie zapowiedziało już w Sejmie, że „będzie interweniować u Pana Prezydenta”.  Po przeszkodach, które napotkaliśmy w Parlamencie przekonaliśmy się (i wielu z Was także oglądając obrady w Internecie), że nieprzychylne nam osoby,  mimo żenującej niekompetencji i wypowiadanych kłamstw, były wysłuchiwane przez Wysoką Izbę. Smutne jest i musimy to niestety zaakceptować, że nie zawsze wygrywa ten kto ma rację. Więc mimo tego iż wiemy, że racja leży po naszej stronie ponieważ Ustawa poprawi jakość życia milionów polskich obywateli, i że mamy bardzo niewielu przeciwników, to niestety NIE WOLNO NAM CZEKAĆ BIERNIE na podpis Pana Prezydenta.

Zwracamy się do Was wszystkich, polskich fizjoterapeutów o to aby każdy z Was  wysłał list do Pana Prezydenta z prośbą o podpisanie Ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Nigdy w historii naszego stowarzyszenia nie mówiliśmy tego tak dobitnie. Jest wręcz OBOWIĄZKIEM KAŻDEGO POLSKIEGO FIZJOTERAPEUTY wysłać taki list.

Zwracamy się do Was pracujących w Polsce jak i do Was, fizjoterapeutów polskich wykonujących zawód w Wielkiej Brytanii, Francji, Irlandii, Szwecji, Niemczech w całej Unii Europejskiej, a nawet w USA. Wyślijcie taki list. Piszecie do nas czasem z bardzo daleka i wiemy jak bardzo bliskie są Wam nasze problemy.

Ten list musi dotrzeć do adresata najpóźniej do końca przyszłego tygodnia tj. do 9 października 2015 roku. Pan Prezydent może podjąć decyzję wcześniej, nie odkładając jej do końca przyznanego mu przez Konstytucję RP czasu.

Zaplanujcie w swoim kalendarzu 10 minut. Poproście swoich rodziców i bliskich oraz PACJENTÓW o wysłanie takich listów. Napiszcie je wspólnie a już jedna osoba może je wysłać.

Tylko pokazanie, że duża grupa społeczna popiera Ustawę może dać nam szanse na zrozumienie przez Pana Prezydenta.

Na naszym profilu Facebook i stronie www.fizjoterapeuci.org znajdziecie przykładową treść listu.

Należy je adresować:

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

ul. Wiejska 10

00-902 Warszawa

lub na adres:

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Pałac Prezydencki

Krakowskie Przedmieście 46/48

00-047 Warszawa.

Listy prosimy wysyłać z dopiskiem na kopercie:

„Jeden podpis – sprawność milionów Polaków”

 

Do pobrania:

List – wersja dla fizjoterapeuty

List – wersja dla pacjenta

sobota, 03 październik 2015 11:39 Opublikowano w Ustawa o zawodzie

Drogie Koleżanki i Koledzy Fizjoterapeuci, 

W związku z licznymi pytaniami, jak również obserwowanym napięciem jakie panuje w mediach społecznościowych pragniemy poinformować: 

"Prace legislacyjne nad ustawą o zawodzie fizjoterapeuty jeszcze się nie zakończyły. Uzyskaliśmy w głosowaniach w Sejmie jak i w Senacie poparcie dla projektu ustawy. Jednak do zakończenia tego procesu wymagana jest jeszcze akceptacja dla ustawy ze strony Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy. Zgodnie z ustawą zasadniczą Prezydent ma na to maksymalnie 21 dni.

Po 6 miesiącach od wyrażenia akceptacji przez Prezydenta RP ustawa wejdzie w życie, jest to również okres na przygotowanie odpowiednich przepisów wykonawczych.

Mając na uwadze, że prawo nie działa wstecz, prawa nabyte nie mogą zostać na mocy ustawy odebrane i przepisy w zakresie wymaganych egzaminów, staży pracy, itp. będą obowiązywać fizjoterapeutów rozpoczynających studia najwcześniej w 2017 roku. Nie wpłynie to również w żaden sposób na obecnie prowadzone praktyki fizjoterapeutyczne.

Ustawa ma uregulować rynek, poprawić bezpieczeństwo i ułatwić dostęp do naszych usług pacjentom jak również wspomóc budowanie naszej tożsamości zawodowej.

Chcielibyśmy jednocześnie zaapelować i prosić o rozwagę w zamieszczanych komunikatach. Opieszałość w udzielaniu przez nas odpowiedzi nie wynika bynajmniej z braku chęci, tylko czasu i możliwości jakie możemy poświecić na pracę w ramach wolontariatu w strukturach SFP"

Z poważaniem

Zarząd Główny SFP

czwartek, 03 wrzesień 2015 10:56 Opublikowano w Ustawa o zawodzie

Koleżanki i Koledzy,

Z wielką przyjemnością informujemy, iż pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zawodzie fizjoterapeuty (druk sejmowy nr 3813) zaplanowane zostało na 99 posiedzenie Sejmu i rozpatrywane będzie wstępnie w drugim dniu obrad, w czwartek 10 września roku w godz. 18.30-20.00.

Uzasadnienie do projektu wygłosi Pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej pan Ernest Wiśniewski. Porządek obrad: http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/PorzadekObrad.xsp

W związku z powyższym serdecznie zapraszamy osoby, które chciałyby w tym ważnym wydarzeniu wziąć udział i oglądać je bezpośrednio z galerii Sejmowej o przesłanie swojego imienia i nazwiska na adres biura SFP ( Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ) do dnia 7 września do godziny 17:00.

Obradom będzie się też można przyglądać korzystając z transmisji on-line. Link do transmisji oraz dalsze szczegóły związane z tym wydarzeniem będziemy publikować na naszej stronie internetowej oraz na profilu na FB.

środa, 22 lipiec 2015 11:18 Opublikowano w Ustawa o zawodzie

Kim jest fizjoterapeuta?

Fizjoterapia to dziedzina będąca integralną częścią medycyny. W Polsce wykonywanie zawodu fizjoterapeuty polega na udzielaniu w sposób bezpośredni świadczeń zdrowotnych, usług o charakterze społecznym.

 

 

 


 

Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty

korzyści dla Pacjentów, budżetu Państwa i fizjoterapii w Polsce

 

Kim jest fizjoterapeuta?

Fizjoterapia to dziedzina będąca integralną częścią medycyny. W Polsce wykonywanie zawodu fizjoterapeuty polega na udzielaniu w sposób bezpośredni świadczeń zdrowotnych, usług o charakterze społecznym. Jest to zgodne z treścią Art. 18 d ust. 1, pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 roku o zakładach opieki zdrowotnej; Dz. U. nr 91 poz. 408 z późniejszymi zmianami - „osoba wykonującą zawód medyczny to osoba, która na podstawie odrębnych przepisów uprawniona jest do udzielania świadczeń zdrowotnych, oraz osoba legitymującą się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny”. Fizjoterapia to podstawowy element rehabilitacji medycznej ponieważ stanowi ponad 90% wszystkich oddziaływań rehabilitacyjnych.

W Polsce i na świecie fizjoterapeuci kształceni są obecnie w systemie szkolnictwa wyższego w ramach trzyletnich studiów licencjackich zakończonych egzaminem zawodowym, a następnie dwuletnich studiów magisterskich. Programy studiów obejmują unikalne efekty kształcenia, których nie ma w programach innych kierunków studiów. Studia realizowane są w różnych uczelniach, w tym w Uniwersytetach Medycznych i Akademiach Wychowania Fizycznego. Usługi fizjoterapeutyczne świadczą także technicy fizjoterapii, kształceni we wcześniejszym systemie. Fizjoterapeuci pracują w ośrodkach zdrowia, szpitalach, gabinetach prywatnych, fundacjach i stowarzyszeniach działających na rzecz osób niepełnosprawnych, przedszkolach i szkołach integracyjnych i specjalnych, klubach sportowych, firmach produkujących  zaopatrzenie ortopedyczne i innych. Jest ich około 70 tysięcy i stanowią trzecią najliczniejsza grupę zawodową w zakresie służby zdrowia.

Do chwili obecnej grupa zawodowa polskich fizjoterapeutów nie doczekała się zapisów prawnych określających zasady wykonywania zawodu, zakres kompetencji, obowiązków i odpowiedzialności zawodowej. Polska jest jednym z ostatnich krajów na świecie bez wspomnianych regulacji. Wprowadzenie w życie Ustawy o zawodzie fizjoterapeuty będzie niezwykle korzystne dla pacjentów w Polsce, finansów Państwa oraz rozwoju zawodu fizjoterapeuty.

Z usług fizjoterapeutów korzysta ¼ Polaków to jest około 10 mln osób. To także opinie tych osób przyczyniły się do tak niskiej oceny usług medycznych w Polsce plasując nas na przedostatnim miejscu w Europie.

 

I Korzyści z ustawy dla pacjentów

1.       Ochrona zdrowia i życia pacjentów w Polsce. Konieczne jest stworzenie rejestru fizjoterapeutów - w obecnym systemie na rynku działa wiele osób bez wykształcenia medycznego. Każdy w Polsce może zarejestrować działalność gospodarczą i prowadzić usługi fizjoterapeutyczne, a przede wszystkim każdy może podawać się za fizjoterapeutę. W chwili obecnej w ramach działalności gospodarczej  działa ponad 36 tysięcy osób, nie wiadomo jednak czy wszyscy ukończyli kształcenie w dziedzinie fizjoterapii i uzyskali kwalifikacje zawodowe.  Pacjenci nie mają możliwości sprawdzenia kwalifikacji osoby prowadzącej fizjoterapię. Korzystanie z usług osoby bez właściwego przygotowania zawodowego  może prowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu, a nawet śmierci. Raport w tej sprawie został przedstawiony przez Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska na Konferencji PAPwe wrześniu 2013 roku (czytaj więcej http://www.fizjoterapeuci.org/stowarzyszenie/wydarzenia/konferencja-prasowa ). Niepokój o zdrowie i życie pacjentów z tego powodu wyraża także Rzecznik Praw Obywatelskich https://www.rpo.gov.pl/pl/content/do-mz-ws-dostepnosci-swiadczen-rehabilitacji-leczniczej

2.    Skrócenie czasu oczekiwania na usługę fizjoterapeutyczną jest jednym z najważniejszych zadań jakie stoi przed Państwem. Stowarzyszenia i organizacje pacjentów alarmują, że pogarsza się poziom opieki medycznej, a dostęp do usług fizjoterapeutycznych jest bardzo utrudniony.  Potwierdza toRaport NIKhttps://www.nik.gov.pl/aktualnosci/nik-o-rehabilitacji-leczniczej.html z 2014 roku,oraz Dokumenty z Centrali NFZ za rok 2014,w których zwrócono uwagę na wydłużające się kolejki. W 2013 roku czas oczekiwania na rehabilitację wzrósł o 30 procent w stosunku do 2012 roku i tendencja ta utrzymuje się do chwili obecnej.W 2013 roku tylko na fizjoterapię ambulatoryjną oczekiwało w Polsce ponad 700 tysięcy obywateli.Długi czas oczekiwania przyczynia się do powstania wtórnych zaburzeń w budowie ciała i ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu, co generuje dodatkowe koszty leczenia. Otworzenie bezpośredniego dostępu do usług fizjoterapeutycznych w ramach NFZ skróci czas oczekiwania i zapewni wielu pacjentom w Polsce wcześniejsze podjęcie działań zapobiegających unieruchomieniu i wtórnym jego skutkom. Bezpośredni dostęp do fizjoterapeuty funkcjonuje z powodzeniem w Polsce w prywatnym sektorze usług medycznych od 60 lat, lecz z niewiadomych powodów nie jest usankcjonowany prawnie. W 18 krajach Europy pacjenci mogą  sami decydować o zgłoszeniu się do fizjoterapeuty i nie muszą posiadać skierowania od lekarza.

3.   Możliwość kontaktu z fizjoterapeutami o określonych kwalifikacjach zawodowych jest niezwykle istotna dla pacjentów z chorobami rzadkimi, po unikalnych zabiegach operacyjnych. Ocenia się że w Polsce żyje około 2 milionów ludzi cierpiących na choroby rzadkie. Wielu z nich wymaga opieki fizjoterapeutycznej. W Polsce nie istnieją ośrodki referencyjne, nie istnieje także rejestr fizjoterapeutów i wykaz ich kwalifikacji zawodowych. Dotarcie do fizjoterapeutów posiadających doświadczenie w pracy z osobami z danym rozpoznaniem jest bardzo trudne. Chorzy próbują oddolnie zmienić istniejący stan komunikując się ze sobą na forach grupowych i organizowanych przez siebie konferencjach. Utrudniony dostęp do fizjoterapeutów specjalizujących się w prowadzeniu fizjoterapii osób z określonym rozpoznaniem zgłaszają także osoby chore zamieszkujące w mniejszych miejscowościach. Wielu polskich fizjoterapeutów posiada specjalistyczną i unikalną wiedzę, która będzie możliwa do pełniejszego wykorzystania przez społeczeństwo kiedy wraz ustawą zostanie wprowadzony rejestr fizjoterapeutów.

4.       Wprowadzenie do systemu leczenia nowoczesnych sposobów i strategii postępowania w dziedzinie fizjoterapii. W Polsce obowiązuje w ramach opieki refundowanej przestarzały system szeroko pojętej rehabilitacji (w Polsce pojęcie rehabilitacji jest niewłaściwie zamiennie używane z pojęciem  fizjoterapii ), który w niewielkim stopniu uwzględnia nowoczesne formy działań fizjoterapeutycznych. Wydłuża to czas leczenia i zmniejsza szanse pacjentów na odzyskanie sprawności i poprawę jakości życia. W roku 2014 w opiece ambulatoryjnej finansowanej przez NFZ wykonano tylko niespełna 30% zabiegów z wykorzystaniem ruchu, w tym tylko niecały 1 % z nich to nowoczesne metody. Tym samym chorzy leczeni w ramach opieki refundowanej mają małe szanse na nowoczesną, czyli efektywną fizjoterapię. Środowisko fizjoterapeutów zdaje sobie z tego od dawna sprawę, ale brak podstaw prawnych zawodu paraliżuje wprowadzenie konkretnych zmian przez Ministerstwo Zdrowia i NFZ. Fizjoterapeuci w Polsce należą do najbardziej aktywnych grup fizjoterapeutycznych na świecie pod względem podnoszenia kwalifikacji zawodowych w ramach kształcenia podyplomowego. Nieaktualny i niewydolny system uniemożliwia wykorzystanie zdobytej wiedzy i umiejętności w systemie refundowanej opieki zdrowotnej. Cierpią na tym polscy pacjenci.

5.  Wprowadzenie obowiązku prowadzenia dokumentacji medycznej przez fizjoterapeutów i oceny efektów fizjoterapii  pozwoli na odpowiednią modyfikację planu prowadzonego leczenia. Obecny brak takiego obowiązku zarówno w ramach usług refundowanych przez NFZ jak i w lecznictwie prywatnym oznacza dla osoby chorej, korzystającej z usługi, często nieprawidłowo dobrane zabiegi, stratę czasu  i wydłużenie okresu leczenia.

6.    Podniesienie jakości usług fizjoterapeutycznych. Wprowadzenie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty przyczyni się do podniesienia jakości usług fizjoterapeutycznych. Zapisy projektu ustawy przewidują wprowadzenie Państwowego Egzaminu Fizjoterapeutycznego umożliwiającego uzyskanie uprawnień zawodowych oraz wprowadzają obowiązek samokształcenia, co bez wątpienia będzie mieć wpływ na jakość i efektywność świadczonych usług.

7. Wprowadzenie odpowiedzialności zawodowej fizjoterapeutów. Ustawa zapewni wprowadzenie odpowiedzialności zawodowej fizjoterapeutów, co zabezpieczy dodatkowo pacjentów i ułatwi dochodzenie odszkodowania w przypadku uszczerbku na zdrowiu.

8.    Wprowadzenie kar włącznie z pozbawieniem wolności za celowe podszywanie się pod  fizjoterapeutę w celach komercyjnych ograniczy liczbę szarlatanów i spowoduje zwiększenie bezpieczeństwa na rynku usług komercyjnych (36 tys. osób działających w ramach działalności gospodarczej ) poprzez prewencyjne działanie kary.

 

II. Korzyści z ustawy dla budżetu Państwa

1.      Zmniejszenie czasu oczekiwania na fizjoterapię oznacza zmniejszenie niezadowolenia obywateli oraz znaczące oszczędności finansowe . W Polsce nieustannie spada poziom usług rehabilitacyjnych i wydłuża się czas oczekiwania na usługi fizjoterapeutyczne ((więcej w Raporcie NIK: https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/nik-o-rehabilitacji-leczniczej.html oraz wystąpieniu Rzecznika Praw Obywatelskich https://www.rpo.gov.pl/pl/content/do-mz-ws-dostepnosci-swiadczen-rehabilitacji-leczniczej). Stowarzyszenia i organizacje pacjentów od kilku lat protestują przeciwko takiej sytuacji i oczekują zmian.Jedną z przyczyn długiego czasu oczekiwania na fizjoterapię jest konieczność odbycia wcześniejszej wizyty u lekarza rehabilitacji medycznej. Liczba aktywnych zawodowo lekarzy rehabilitacji medycznej (poniżej 1700 osób) nie pozwala na spełnienie oczekiwań społecznych i zabezpieczenie potrzeb wszystkich podmiotów leczniczych świadczących usługi w zakresie fizjoterapii. Ułatwienie dostępu do porady fizjoterapeutycznej, będzie oznaczać dla każdego pacjenta w Polsce szybsze rozpoczęcie usprawniania i uzyskanie praktycznych porad odnośnie radzenia sobie z problemem zdrowotnym. Doświadczenia innych państw pokazują,  że otwarcie dostępu do fizjoterapeuty w trybie ambulatoryjnym skróciło czas fizjoterapii i zwiększyło jej efektywność (np. Holandia, Wielka Brytania) w porównaniu do osób zgłaszających się ze skierowaniem od lekarza. Nie dotyczy to tylko usług refundowanych. Chorzy w Polsce odbywają najczęściej kilka wizyt u lekarzy różnych specjalności zanim trafią do fizjoterapeuty. Jest już wtedy za późno na udzielenie skutecznej pomocy. Fizjoterapia jest często działaniem doraźnym a szybko zrealizowana porada fizjoterapeutyczna może uchronić chorego przed kaskadą powikłań i niepotrzebnym cierpieniem (np. bóle krzyża, urazy sportowe, zalecenie prostego zaopatrzenia ortopedycznego itp.).

2.   Zmniejszenie wydatków wynikających z obecnego dublowania się wizyt. W Polsce większość zleceń na fizjoterapię ambulatoryjną w ramach NFZ wystawiają obecnie lekarze specjaliści rehabilitacji medycznej. W praktyce oznacza to że większość obywateli oczekujących na fizjoterapię musi przejść przez podwójną wizytę lekarską (np. lekarz pierwszego kontaktu, lekarz internista kieruje do lekarza specjalisty rehabilitacji medycznej, który wystawia zlecenie na konkretne procedury fizjoterapeutyczne). Rozszerzenie dostępu do fizjoterapeutów przyczyni się do ograniczenie wydatków wynikających z obecnego dublowania się wizyt. Chory kończy diagnostykę lekarską u lekarza specjalisty w danej dziedzinie (np. ortopedia, pediatria, neurologia, medycyna rodzinna) i powinien zostać skierowany bezpośrednio do fizjoterapeuty. Lekarz specjalista wskazuje choroby towarzyszące i istotę podstawowej jednostki chorobowej (np. zastosowaną technikę operacji, rodzaj farmakoterapii) i to od niego bezpośrednio fizjoterapeuta powinien powziąć wiedzę na temat pacjenta. Wprowadzenie proponowanego systemu od wielu lat przynosi rocznie wielomilionowe oszczędności w krajach, które go zastosowały.  

3.      Ograniczenie liczby i czasu trwania zwolnień lekarskich i zasiłków rehabilitacyjnych. Szybsze wdrożenie procedur fizjoterapeutycznych i wprowadzenie nowoczesnych form fizjoterapii stosowanych na świecie będzie skutkowaćograniczeniem liczby i czasu trwania zwolnień lekarskich i zasiłków rehabilitacyjnych. Należy zauważyć, że  niesprawność osoby chorej wiąże się także z potrzebą opieki ze strony bliskich, którzy są zmuszeni przerwać pracę - generuje to dodatkowe koszty dla Państwa. Obecnie fizjoterapia refundowana przez NFZ nastawiona jest na „bezduszne” zrealizowanie konkretnych procedur z katalogu ICD – 9, a nie wyznaczanie i realizowanie celów terapeutycznych. Wpływa to bardzo źle na psychikę chorego, który traktowany przedmiotowo, nie staje się stroną aktywną w procesie leczenia. Zaprzecza to istocie procesu rehabilitacji i zmniejsza prawdopodobieństwo powrotu człowieka chorego do wcześniej pełnionych ról społecznych.

4.     Zmniejszenie wydatków wynikających z nieefektywnego leczenia wynikającego z braku bieżącej oceny skuteczności stosowanych procedur. Obecnie w większości podmiotów nie jest prowadzona dokumentacja fizjoterapeutyczna, nie ocenia się także efektywności stosowanych procedur. Wydłuża to czas leczenia i generuje koszty. Płaci się za usługi dobrze i źle wykonane, co podkreślone zostało w raporcie NIK z 2014 roku  (więcej w Raporcie NIK: https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/nik-o-rehabilitacji-leczniczej.html oraz wystąpieniu Rzecznika Praw Obywatelskich https://www.rpo.gov.pl/pl/content/do-mz-ws-dostepnosci-swiadczen-rehabilitacji-leczniczej ).

5.  Ograniczenie liczby i czasu porad lekarskich i zmniejszenie kosztów leczenia to przewidywane korzyści odległe wynikające z wprowadzenia  działań profilaktycznych, które nie funkcjonują w obecnym systemie. Obecny system usług rehabilitacyjnych, obowiązujący w Polsce od wielu lat niesie ze sobą negatywne skutki. Raport z roku 2015 wskazuje na zły stan zdrowia i sprawności fizycznej ludzi starszych. (więcej: http://cafesenior.pl/ranking-ue-aktywnego-starzenia-sie-aai/ oraz http://www.stefczyk.info/wiadomosci/raporty-stefczyk-info/w-polsce-i-grecji-najgorzej-dla-seniorow,13741901110 ). Wspomniany stan może być wynikiem niedoskonałości w obecnym, funkcjonującym od wielu lat, systemie opieki zdrowotnej. Wprowadzenie bezpośredniego dostępu do fizjoterapeuty skróciło istotnie średni czas wizyty u lekarza medycyny rodzinnej w krajach gdzie stosuje się ten przepis.

6.      Organizacja  systemu opieki zdrowotnej zgodnie ze światowymi rozwiązaniami, które przyniosły oszczędności finansowe. W wielu krajach na świecie wprowadzono bezpośredni dostęp do usług fizjoterapeutycznych, zgodnie z wytycznymi Europejskiej Deklaracji Standardów w Fizjoterapii, zaproponowanej przez Światową Konfederację Fizjoterapeutów  (The World Confederation for Physical Therapy - WCPT) www.wcpt.org . Organizacja ta reprezentuje ponad 360 tysięcy fizjoterapeutów zrzeszonych w 106 organizacjach zawodowych na świecie. Z badań przeprowadzonych ostatnio przez WCPT wśród wynika, że  w 59% krajów członkowskich istnieje bezpośredni dostęp do usług fizjoterapeutycznych, a w 78% państw nie istnieją zapisy prawne ograniczające świadczenie usług w sektorze prywatnym. Potwierdzeniem korzyści wynikających z wprowadzenia samodzielności zawodowej fizjoterapeutów i rozszerzania ich kompetencji są liczne badania naukowe (więcej: https://goniec.com/wiadomosci/wielka-brytania/9001-fizjoterapeuta-bedzie-mogl-przepisywac-leki ). Na podstawie tych doniesień oraz korespondencji z przedstawicielstwami dyplomatycznymi i stowarzyszeniami zawodowymi fizjoterapeutów niektórych państw Zarząd Główny Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska opracował w 2014 roku Raport ona temat fizjoterapii na świecie (więcej: http://www.fizjoterapeuci.org/zalaczniki/rpt2014.pdf ).

7.  Dobrze zorganizowana współpraca przedstawicieli grupy zawodowej fizjoterapeutów z instytucjami państwowymi i organizacjami pozarządowymi, ukierunkowana na promocję  i poprawę stanu zdrowia, będzie sprzyjać rozwojowi programów zdrowotnych i świadomości obywateli polskich, jak ma to miejsce w innych krajach. Jednym z najważniejszych, ustawowych celów działania Izby Fizjoterapeutycznej będzie współpraca z organami administracji Państwa dla poprawy efektywności leczenia społeczeństwa.

8.       Zmniejszenie liczby młodych, dobrze wykształconych fizjoterapeutów, którzy w związku z sytuacją w Polsce wyjeżdżają za granicę. Do Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska zgłaszają się organizacje zawodowe z różnych krajów w celu akredytacji dyplomu uzyskanego w Polsce. W Polsce istnieje rozwinięty system kształcenia, który pod pewnymi względami jest jednym z najlepszych na Świecie także ze względu na długą tradycję - większość aktywnych zawodowo fizjoterapeutów polskich uzyskała tytuł magistra. W wielu krajach Europy kształcenie odbywa się jedynie na poziomie licencjackim, dopiero w ostatnim okresie rozpoczęło się kształcenie na poziomie studiów magisterskich w dziedzinie fizjoterapii. Obecnie takie państwa jak Francja, Irlandia, Dania, Austria, Niemcy, Wielka Brytania są zainteresowane zatrudnianiem fizjoterapeutów wykształconych w Polsce. Czy Polskę stać na kształcenie, z którego korzystają obywatele innych krajów? Po opuszczeniu Polski fizjoterapeuci otrzymują w miejscu pracy znacznie wyższe kompetencje od tych w kraju ojczystym co jest jedną z motywacji do emigracji.

 

III. Korzyści z ustawy dla fizjoterapeutów

1.   Określenie kompetencji zawodowych, podobnie jak w innych zawodach medycznych (lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni) jest niezbędne. Brak kompetencji i samodzielności zawodowej w systemie publicznej opieki zdrowotnej budzi niezadowolenie i frustrację, odbiera motywację do pracy i utrudnia rozwój zawodowy.

2.  Wprowadzenie nowoczesnych form fizjoterapii w miejsce przestarzałych i nieaktualnych procedur umożliwi wykorzystanie wiedzy i umiejętności zdobywanej przez fizjoterapeutów w trakcie studiów i trakcie kształcenia podyplomowego(obecne przepisy paradoksalnie hamują to).

3.      Stworzenie Samorządu Fizjoterapeutów zapewni dynamiczny rozwój zawodu fizjoterapeuty, ujednolicenie programów nauczania w wyższych uczelniach i wysoki poziom kształcenia w Polsce. Ułatwi także kontakty z instytucjami państwowymi i organizacjami pozarządowymi.

4.    Współpraca partnerska z innymi zawodami medycznymi. W tej chwili zawód fizjoterapeuty jest jedynym zawodem medycznym, który nie posiada jasno określonych zasad wykonywania zawodu, praw, obowiązków i odpowiedzialności. Prowadzi to do nierównego traktowania w pracy zespołowej w zespołach w systemie opieki zdrowotnej.

 

IV. Kształcenie

Podniesienie i ujednolicenie poziomu nauczania w wyższych uczelniach. Brak regulacji prawnych i niewystarczająca kontrola ze strony Państwa przyczyniła się do powstania wielu szkół kształcących fizjoterapeutów. Jest ich obecnie, zgodnie z danymi Ministerstwa Nauki 73. Brak Samorządu reprezentującego grupę zawodową fizjoterapeutów uniemożliwia podjęcie działań zapobiegających nierównemu poziomowi w szkolnictwie wyższym. Wprowadzenie Samorządu oraz egzaminu zawodowego zmusi uczelnie do podniesienia jakości kształcenia fizjoterapeutów i ujednolicenia programów nauczania oraz wykluczy z rynku najsłabsze instytucje.

Ograniczenie szkoleń zagrażających życiu i zdrowiu pacjentów w Polsce, które w obecnej sytuacji prawnej w Polsce prowadzone są przez osoby bez przygotowania medycznego (np. kilkunastogodzinne kursy kręgarstwa lub manipulacji kręgosłupa). W szkoleniach biorą udział przypadkowe osoby, bez wykształcenia medycznego, które wykorzystują zdobytą wiedzę w gabinetach oferując usługi lecznicze. Szkolenia nie podlegają jakiejkolwiek kontroli ze strony Państwa.

 

Przedstawione powyżej korzyści (przedstawiono tylko najważniejsze) wynikające z Ustawy o zawodzie fizjoterapeuty oraz krytyczny stan usług rehabilitacyjnych w obecnym systemie jednoznacznie wskazują na konieczność podjęcia wszelkich starań mających na celu przyspieszenie wprowadzenia ustawy.

POBIERZ DOKUMENT W PDF

środa, 22 lipiec 2015 10:45 Opublikowano w Ustawa o zawodzie

Prezentujemy treść listu jaki w dniu 22 lipca 2015 roku Zarząd Główny SFP wystosował do Ministra Zdrowia w sprawie zachowania i postawy lekarzy z Naczelnej Izby Lekarskiej.

 

 

 

piątek, 17 lipiec 2015 11:16 Opublikowano w Ustawa o zawodzie

Z wielką przyjemnością i dumą informujemy, że Marszałek Sejmu przysłał do nas ZAWIADOMIENIE, że złożony (w dniu 30 czerwca 2015) przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Obywatelski - Projekt Ustawy o zawodzie Fizjoterapeuty wraz z poparciem ponad 131 tysięcy osób - ZOSTANIE SKIEROWANY DO PIERWSZEGO CZYTANIA W SEJMIE (zgodnie z ustawą musi się to wydarzyć do 30 września 2015).

O dalszych krokach, jakie w tej sprawie będziemy podejmować, będziemy Was na bieżąco informować.

Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które udzieliły swojego poparcia dla Projektu Ustawy oraz te podpisy zbierały.

 

piątek, 17 lipiec 2015 10:50 Opublikowano w Ustawa o zawodzie

Szanowna Koleżanko, Szanowny Kolego, 

W ostatnim czasie bardzo dużo się dzieje w związku z Projektami Ustaw o zawodzie Fizjoterapii. Chcielibyśmy, jako zarząd SFP, chronologicznie przedstawić Wam najważniejsze punkty, aby pomóc w zrozumieniu pewnych zawiłych sytuacji .

poniedziałek, 13 lipiec 2015 07:58 Opublikowano w Ustawa o zawodzie

Po ostatnich wypowiedziach przedstawicieli lekarzy zrzeszonych w PTReh zaprezentowanych podczas posiedzenia Sejmowej Podkomisji Zdrowia pracującej nad poselskim Projektem Ustawy o zawodzie Fizjoterapeuty - zarząd SFP wystosował list otwarty do Zarządu Głównego PTReh. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią.

czwartek, 19 luty 2015 17:03 Opublikowano w Ustawa o zawodzie

Na stronach Sejmu RP pojawiła się opinia prawna i merytoryczna do znajdującego się obecnie w Komisji Zdrowia projektu Ustawy o zawodzie Fizjoterapeuty autorstwa PTF – PSL. Zachęcamy do zapoznania się z tymi opiniami, gdyż podzielają one większość wątpliwości i zastrzeżeń jakie do tego projekty zgłaszało zarówno SFP jak i ogromne rzesze polskich Fizjoterapeutów.

piątek, 13 luty 2015 17:26 Opublikowano w Ustawa o zawodzie

W dniu 11 lutego br. zarząd SFP wysłał do Przewodniczącego Sejmowej Komisji Zdrowia (także osobno do każdego z 40 członków tej Komisji) oraz do Ministra Zdrowia, Pani Premier oraz Prezesa NRL pismo będące stanowiskiem SFP w sprawie Opinii Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej Projektu Ustawy o Zawodzie Fizjoterapeuty z dnia 30.01.2015 r.

Treść listu:

Szanowny Panie Przewodniczący, 

Zwracamy się do Państwa w związku z Opinią Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej dotyczącą Projektu Ustawy o Zawodzie Fizjoterapeuty.

Cieszy nas fakt, że NRL nie formułuje żadnych merytorycznych uwag do projektu i popiera celowość ustawowej regulacji zasad wykonywania zawodu fizjoterapeuty.

Analiza ww. dokumentu skłania nas jednak do wystosowania koniecznego komentarza, gdyż szczegółowa ocena Projektu jest wysoce nieprecyzyjna i może wprowadzać w błąd. 

Stanowisko Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej jest dowodem daleko posuniętego braku wiedzy polskiego  środowiska  lekarskiego na temat zawodu fizjoterapeuty. Stanowisko to potwierdza więc, że jedną z przyczyn braku uregulowań prawnych w stosunku do fizjoterapeutów w Polsce jest niewiedza środowiska medycznego dotycząca miejsca, jakie zajmuje współcześnie zawód fizjoterapeuty w krajach najwyżej rozwiniętych. 

Należy pamiętać, że po 45 latach opóźnienia, pełny rozwój zawodowy rozpoczął się w Polsce dopiero po roku 1989 ale z częściowo zrozumiałych powodów  dotyczył tylko zawodu lekarza i pielęgniarki/położnej.  Zaniechanie niezbędnych uregulowań prawnych w zakresie innych zawodów medycznych spowodowało i powoduje poważne konsekwencje społeczne od 25 lat i utrwalanie błędnych stereotypów myślenia o wzorcach systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Być może także w tym należy upatrywać tak druzgocących ocen polskiej służby zdrowia przez organizacje europejskie (przedostatnie miejsce w Europie). 

Już w latach siedemdziesiątych zeszłego wieku nadano pełną autonomię zawodową fizjoterapeutom w kilku krajach. Obecnie dotyczy ona już 40 państw świata, w tym 17 krajów europejskich. We wszystkich doprowadziło to do natychmiastowego obniżenia kosztów opieki zdrowotnej w ramach rehabilitacji, radykalnego ułatwienia dostępu do fizjoterapii, oszczędności czasu pracy lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i wielu innych korzyści, szeroko opisywanych w publikacjach naukowych na ten temat.  

Czytając Stanowisko Prezydium NRL, nie można pozbyć się wrażenia o częściowej zaściankowości treści tego oświadczenia, które nie przystoi powadze tak wysokiego przedstawiciela jednej z największych korporacji zawodowych. 

Nasze Towarzystwo Naukowo - Zawodowe nie jest autorem projektu, do którego odnosi się NRL i wiemy, że projekt ten posiada fragmenty, których nie popieramy. Nie można jednak zgodzić się z tezami NRL dotyczącymi zawodu fizjoterapeuty, jako niespełniającego kryteriów zawodu zaufania publicznego. Stanowimy trzecią pod względem liczebności grupę zawodową, zatrudnioną w opiece zdrowotnej w Polsce. Jest nas już ponad siedemdziesiąt tysięcy! Mamy w swoim gronie prawie 100 profesorów i około 2000 osób z tytułem doktora. Zdecydowana większość polskich fizjoterapeutów ustawicznie i intensywnie kształci się, dzięki czemu coraz wyraźniej wyróżnia się na tle kolegów z innych krajów Unii Europejskiej. Codziennie udzielamy pomocy połowie miliona Polaków i nie ma obecnie osoby, która w jakimś okresie życia nie korzysta z naszych usług. 

NRL w swojej opinii wydaje się być oderwaną od współczesnych realiów i praktyki udzielania świadczeń zdrowotnych w Polsce. W dokumencie ICD-9 (autorstwa WHO) stosowanym na co dzień przez wszystkie polskie placówki, które udzielają świadczeń refundowanych w ramach NFZ, znajduje się około 250 procedur fizjoterapeutycznych wymagających szczególnego i specjalistycznego przygotowania akademickiego, a kilkadziesiąt z nich to procedury badania przedmiotowego, które przeprowadza tylko fizjoterapeuta. Polscy fizjoterapeuci uzyskują codziennie, od około połowy miliona chorych, bardzo poufne informacje. Ma to miejsce  w czasie badania podmiotowego, przedmiotowego i w trakcie przeprowadzania  czasochłonnych zabiegów. Informacje te mają bardzo poufny charakter dotyczą stanu ciała, emocji, i psychiki pacjentów. Często ekspresja cierpienia jest spowodowana tym, że widzą  w fizjoterapeutach specjalistów, których mogą i chcą obdarzyć zaufaniem w zakresie stanu swojego.  Przeprowadzanie zabiegów fizjoterapeutycznych wymaga bliskiego kontaktu fizycznego z pacjentem, któremu aplikuje się bodźce mechaniczne m.in. przez dotyk, opór, prowadzenie ruchu ciałem terapeuty i in.  To sprawia, że jego zaufanie do fizjoterapeuty jest warunkiem sine qua non  efektywności procesu fizjoterapii. 

Fizjoterapeuci nieustannie zalecają chorym i ich opiekunom konkretne postępowanie w zakresie fizjoterapii, konsultują i reagują na zdarzenia niepożądane w zakresie stanu ich układu ruchu itp.  Jednak w opinii Prezydium NRL zawód fizjoterapeuty nie polega „…na obsłudze osobistych potrzeb ludzkich, wiążących się z przyjmowaniem informacji dotyczących życia osobistego i zorganizowany w sposób uzasadniający przekonanie społeczne o właściwym dla interesów jednostki wykorzystywaniu tych informacji przez świadczących usługi”. Jak brzmi to w świetle badań w Szwecji i Wielkiej Brytanii, które ujawniły, że zawód fizjoterapeuty jest w pierwszej trójce (pośród kilkuset innych) zawodów cieszących się największym zaufaniem publicznym,  wyprzedzając w obu tych krajach przedstawicieli zawodu oceniającego Projekt Ustawy o Zawodzie Fizjoterapeuty?

Prezydium NRL odmawia fizjoterapeutom  prawa do bycia zawodem zaufania publicznego dlatego, że powinien mieć on „..dodatkowe normy etyki zawodowej, szczególną treść  ślubowania” oraz „kwalifikacje moralne” i „tradycje korporacji zawodowej”.  Wszystkie te elementy zawarte są właśnie  w projekcie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Mamy nieodparte wrażenie, że Prezydium NRL wydało opinię, nie czytając dokładnie Projektu Ustawy, gdzie znalazły się powyższe elementy, a ponadto egzamin państwowy, prawo wykonywania zawodu i Samorząd Zawodowy. 

Czytając wnikliwie opinię NRL, która w swojej ocenie odmawia fizjoterapeutom prawa do samorządu zawodowego, trudno nie zauważyć braku podstawowej logiki rozumowania w tym zakresie (przy całym szacunku dla piszących).  Ponadto, stworzenie samorządu zawodowego fizjoterapeutów jest jedynym rozwiązaniem, aby Skarb Państwa nie ponosił żadnych kosztów związanych z wydawaniem praw wykonywania zawodu. 

Prezydium NRL myli w swoim stanowisku pojęcie procesu rehabilitacji, rehabilitacji medycznej  i fizjoterapii,  traktując  je zamiennie, co w sposób zasadniczy zmienia ogląd problemu i nie ma nic wspólnego z już obowiązującymi przepisami w tej kwestii.  Fizjoterapeuci na całym świecie nie uzurpują sobie prawa do prowadzenia diagnostyki chorób, a jedynie prowadzenia diagnostyki funkcjonalnej narządu ruchu (patrz procedury ICD-9) na poziomie funkcji ciała i aktywności . Wszystkie procedury fizjoterapii są jedynie komplementarne w stosunku do szerokiej gamy postępowania  lekarskiego i nie ingerują w nie w żadnym zakresie. Nieznajomość tego podstawowego elementu prowadzi właśnie do nieporozumień i braku zaufania do grupy zawodowej fizjoterapeutów. 

To między innymi brak elementarnego poszanowania zawodu fizjoterapeuty przez większość  środowiska medycznego doprowadził już w tej chwili do masowej migracji młodych, dobrze wykształconych fizjoterapeutów poza granice Polski, w poszukiwaniu szacunku i godnych warunków życia, które zapewnia im wiele krajów europejskich. 

Z wyrazami szacunku                                                                                  

Zarząd Główny Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska

Kopia listu do Komisji Zdrowia w PDF

Dodatkowo prosimy o zapoznanie się z listem wysłanym do Ministra Zdrowia w sprawie wypowiedzi wice-ministra Sławomira Neumanna podczas obrad Sejmowej Komisji do spraw Kontroli Państwowej, która odbyła się w dniu 5 lutego br.

Kopia listu do Ministra Zdrowia w PDF

sobota, 07 luty 2015 19:07 Opublikowano w Ustawa o zawodzie

W nawiązaniu do komunikatu zarządu SFP z dnia 10 grudnia 2014 roku oraz braku postępu prac sejmowych i rządowych nad Projektem Ustawy o zawodzie Fizjoterapeuty, licznych krytycznych wypowiedzi przedstawicieli środowiska, zarząd SFP na posiedzeniu w dniu 6 lutego 2015 roku podjął decyzję o rozpoczęciu przygotowań do procedowania „ścieżki obywatelskiej” Projektu Ustawy o zawodzie Fizjoterapeuty, który będzie zawierał:

1. Umożliwienie szerokiego dostępu społeczeństwa polskiego do usług fizjoterapeutycznych,

2. Stopniowanie kompetencji zawodowych zgodnych z polityką Światowej Konfederacji Fizjoterapii, zakładającej wprowadzenie jak najszerszej autonomii zawodowej,

3. Samorząd zawodowy,

4. Egzamin Państwowy,

5. Uznanie zawodu fizjoterapeuty jako zawodu „Zaufania Publicznego”.

W związku z powyższym zwracamy się do Was z prośbą o przyłączenie się do wspólnych aktywnych działań. Prosimy o pisemne zgłaszanie deklaracji gotowości do pomocy przy zbieraniu (w swoim środowisku) podpisów pod Obywatelskim Projektem Ustawy o zawodzie Fizjoterapeuty.

Z naszych szacunkowych obliczeń wynika, że aby skutecznie zebrać minimum 100.000 podpisów obywateli polskich w okresie 3 miesięcy musi nas być nie mniej niż 500 osób.

Osoby chętne do współpracy prosimy o zarejestrowanie swojej deklaracji do dnia 25 lutego 2015 roku

 korzystając z formularza on-line, który dostępny jest tutaj: KLIKNIJ I ZAPISZ SIĘ TUTAJ>>

 

W przypadku nie zebrania się wystarczającej liczby osób gotowych do współpracy będziemy zmuszeni zrezygnować z tej inicjatywy.

Z poważaniem

Zarząd Główny SFP

 

Dokumenty do pobrania:

Ustawa o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli
Wzór wykazu obywateli popierających projekt ustawy

wtorek, 23 grudzień 2014 11:15 Opublikowano w Ustawa o zawodzie

Opinia doktora Zbigniewa Wrońskiego, Konsultanta Krajowego w Dziedzinie Fizjoterapii, w sprawie poselskich projektów Ustaw o Zawodzie Fizjoterapeuty.

1 grudnia 2014 roku Konsultant Krajowy w Dziedzinie Fizjoterapii przesłał do Ministerstwa Zdrowia swoją opinie na temat dwóch poselskich Projektów Ustawy o Zawodzie Fizjoterapeuty.

Aby zapoznać się z tą opinią KLIKNIJ TUTAJ>>

środa, 10 grudzień 2014 16:13 Opublikowano w Ustawa o zawodzie

Koleżanki i Koledzy Fizjoterapeuci,

W związku z trwającymi od kilku tygodni ożywionymi (wręcz burzliwymi) reakcjami Środowiska Fizjoterapeutycznego (zwłaszcza jego młodszej części), sprowokowanymi złożeniem do Sejmu RP Projektu ustawy o zawodzie fizjoterapeuty - autorstwa Posłów PSL i PTF – Zarząd SFP pragnie poinformować, że:
1. W pełni podzielamy obawy Środowiska, co do zagrożeń, jakie złożony do Sejmu projekt może przynieść dla większości Fizjoterapeutów,
2. Jeszcze raz pragniemy podkreślić, że zarówno projekt autorstwa PSL-PTF oraz projekt autorstwa PO (przy którym jak się okazało koledzy z PTF też współpracowali) nie uzyskały i nie uzyskają w takiej formie poparcia SFP. Wyraz tego daliśmy w Opinii wysłanej do Ministerstwa Zdrowia - patrz komunikat opublikowany 4 grudnia br.
3. Jako, że dotychczasowe próby przeprowadzenia wspólnego, mającego poparcie całego środowiska, projektu ustawy okazały się niemożliwe  – Zarząd SFP zdecydował się powrócić do prac nad swoim pierwotnym projektem ustawy jaki był złożony do Ministerstwa Zdrowia w kwietniu 2012 roku. Link do projektu. Jak pamiętacie, procedowanie tego projektu zostało bardzo opóźnione przez ówczesnego Konsultanta Krajowego ds. Fizjoterapii Pana Zbigniewa Śliwińskiego.

4. Chcielibyśmy poznać Wasze zdanie, dowiedzieć się czego według Was brakuje, co chcielibyście zmienić, ulepszyć, poprawić. Następnie Wasze uwagi przekażemy prawnikom, którzy ten Projekt pisali. Poprosimy o ich uwzględnienie i jeśli będzie to możliwe - a co najważniejsze będzie to zgodne z prawem polskim i europejskim - dodanie ich do Projektu.
5. Mamy nadzieję, że przy Waszej pomocy powstanie najlepszy możliwy Projekt, który będzie można nazwać ŚRODOWISKOWYM – projekt,  który zadba o interesy wszystkich polskich Fizjoterapeutów.
6. Apelujemy zatem do całego Środowiska o zapoznanie się z tym projektem i przesyłanie do nas wszelkich uwag i sugestii (do końca bieżącego roku na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ).
7. Jak tylko uzyskamy Wasze szerokie poparcie dla tego Środowiskowego projektu wtedy podejmiemy wspólnie z Wami próbę doprowadzenia do uchwalenia tej ustawy, korzystając z tzw. ścieżki obywatelskiej. Będzie się to wiązało między innymi z zebraniem co najmniej 100.000 podpisów poparcia (obywateli polskich) pod projektem. Obserwując „czarę goryczy” jak się w naszym środowisku rozlała, jesteśmy przekonani, że to nie tylko jest możliwe, ale wręcz konieczne.
8. Czy się uda? Nie wiemy!!! Jesteśmy jednak pewni, że tylko wspólnie i z Waszą pomocą i zaangażowaniem mamy szansę. Postarajmy się zrobić wszystko, aby stać się niezależną i szanowaną grupa zawodową, decydującą samodzielnie o celach, planie terapii i o jej wykonaniu. Tak, jak robią to nasze koleżanki i koledzy w krajach medycznie cywilizowanych. Jeszcze raz pragniemy podkreślić, że w pełni popieramy spontaniczne akcje jakie się w ostatnich dniach i tygodniach (zwłaszcza w mediach społecznościowych) odbywają. Możecie liczyć na nasze wsparcie.

Z poważaniem,
Zarząd Główny Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska  

 

 

 

 

czwartek, 04 grudzień 2014 19:53 Opublikowano w Ustawa o zawodzie

Zarząd Główny Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska uchwałą nr 01 z dnia 01 grudnia 2014 roku podjął jednogłośną decyzję o wystawieniu negatywnej opinii obu Projektom ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, tj: Projektowi autorstwa PSL - PTF złożonemu do laski marszałkowskiej w dniu 23 lipca 2014 roku oraz projektowi autorstwa PO wzbogaconego o uwagi PTF  (z listopada 2014) ze względu na niezgodność kompetencji zawartych w projektach z wytycznymi Światowej Konfederacji Fizjoterapii oraz z opinią większości środowiska polskich fizjoterapeutów. 

 

Warszawa, 3 grudnia 2014 r.
Pan Aleksander Sopliński
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia
ul. Miodowa 15, 00-952 Warszawa

 

Opinia Zarządu Głównego Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska w sprawie projektów ustaw o zawodzie fizjoterapeuty autorstwa Posłów

Polskiego Stronnictwa Ludowego i Platformy Obywatelskiej. 

Uzasadnienie

Oba przedmiotowe projekty zawierają znaczne podobieństwo przy jednoczesnych rażących różnicach w stosunku do projektu środowiskowego złożonego do Ministerstwa Zdrowia w dniu  27 kwietnia 2012 roku. 

Do najistotniejszych należy przyjąć postanowienia:

Artykuły 3 i 4 w całości, które w obu projektach ograniczają prawo wykonywania zawodu 99 % fizjoterapeutów w Polsce i nie są zgodne z artykułem 22 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, który stanowi, że „Ograniczenie wolności działalności gospodarczej jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny”. Jaki to ważny interes publiczny  jest przyczyną próby odebrania nabytych praw? Od lat fizjoterapeuci po studiach magisterskich, technicy fizjoterapii i licencjaci fizjoterapii prowadzą z powodzeniem samodzielne praktyki fizjoterapeutyczne w całej Polsce pomagając w powrocie do zdrowia wszystkim grupom chorych, od noworodków po osoby starsze, od chorych po udarach mózgu po skrzywienia kręgosłupa, zawały serca i zespoły bólowe. Wprowadzenie niezależności zawodowej wyłącznie dla specjalistów fizjoterapii ograniczy swobodę prowadzenia działalności gospodarczej obejmującej świadczenie usług fizjoterapeutycznych

W Polsce funkcjonuje wiele tysięcy placówek i gabinetów świadczących usługi fizjoterapeutyczne. Wprowadzenie zapisów o przyznaniu niezależności zawodowej wyłącznie specjalistom w dziedzinie fizjoterapii zmusi właścicieli gabinetów prywatnych do zatrudnienia dodatkowych osób z wymaganymi kwalifikacjami. Dla większości fizjoterapeutów taka sytuacja oznaczać będzie brak możliwości sfinansowania prowadzenia gabinetu i konieczność zawieszenia prowadzonej działalności. Z punktu widzenia ekonomicznego oznacza to także stratę dla Państwa. 

Proponowane zapisy są niezgodne z zaleceniami Światowej Konfederacji Fizjoterapii (WCPT), obecną polityką krajów rozwiniętych i stanowiskiem Zarządu SFP. Według zaleceń WCPT zawód fizjoterapeuty jest zawodem autonomicznym i nie podlega innym zawodom medycznym. Fizjoterapeuta ma prawo do przeprowadzenia badania funkcjonalnego, ustalenia programu terapii, przeprowadzenia jej oraz dokonania ponownej oceny funkcjonalnej w celu określenia efektów postępowania. Każdy zawód ma określone kompetencje, niezależne od innych zawodów. Każda osoba, która ukończy edukację w ramach studiów wyższych na dowolnym kierunku uzyskuje określone kompetencje. Poziom kompetencji zależy od poziomu ukończonego kształcenia (studia licencjackie, magisterskie). Po ukończeniu kształcenia na poziomie studiów licencjackich lub w systemie kształcenia studiów jednostopniowych, w każdym zawodzie można rozpocząć samodzielną pracę. Kompetencje są rozszerzane w miarę kontynuacji kształcenia na wyższych poziomach. Zasada ta dotyczy także zawodów medycznych. Lekarz bez specjalizacji po ukończeniu studiów, pielęgniarka po ukończeniu studiów licencjackich, ratownik medyczny po ukończeniu studiów licencjackich, psycholog po ukończeniu studiów magisterskich uzyskują prawo do wykonywania zawodu i udzielania pomocy osobom wymagającym opieki medycznej. Ich kompetencje rozszerzane są po ukończeniu kolejnych etapów kształcenia (studia magisterskie, specjalizacje lekarskie, inne kształcenie podyplomowe w zawodach medycznych). Szczegółowe zasady ich pracy w ramach Narodowego Systemu Zdrowia regulują określone rozporządzenia, jednak każdy z zawodów medycznych posiada ustawowo nadaną autonomię i prawo do podejmowania samodzielnych decyzji.

Rozdział 5, artykuły od 34 do 52 w obu projektach dyskredytują wszystkie inne formy edukacji podyplomowej, uznając jedynie specjalizację. Proponowane zapisy z uwagi na ograniczoną dostępność sparaliżują system kształcenia podyplomowego. Średnio rocznie tytuł specjalisty fizjoterapii w Polsce uzyskuje 60 osób, przy 60.000 fizjoterapeutów. Z uwagi na implikacje wynikające z uzyskanego tytułu specjalisty w obu projektach ustaw w tym w szczególności prawo do prowadzenia samodzielnej praktyki fizjoterapeutycznej należy uznać proponowane zapisy za poważne uchybienie zagrażające dostępności do usług fizjoterapeutycznych dla wielu pacjentów w Polsce.

Wprowadzone zmiany w artykułach 67 oraz 69 w Rozdziale 6 obu Projektów w zakresie wybierania składu członków Krajowej Rady Fizjoterapii w opinii Zarządu SFP sparaliżują prace samorządu. 

Z wyrazami szacunku                                                                                  

Zarząd Główny
Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska

Zobacz dokument>> (link do PDF)

poniedziałek, 01 grudzień 2014 14:06 Opublikowano w Ustawa o zawodzie

Brak ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, jak również brak zainteresowania tym faktem przedstawicieli rządu, instytucji i organizacji państwowych od wielu lat utrudnia wprowadzenie standardów fizjoterapii zgodnych z tymi wprowadzanymi na świecie, a także prowadzi do obniżenia poziomu usług fizjoterapeutycznych w szeroko rozumianej rehabilitacji medycznej w ramach usług finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Problem ten znalazł potwierdzenie w Raporcie NIK ogłoszonym 21  października 2014 roku. Dodatkowo prowadzi on do dyskryminacji fizjoterapeutów i marginalizacji świadczonych przez nich usług, mimo że procedury fizjoterapeutyczne stanowią ponad 90% wszystkich świadczeń rehabilitacyjnych. Określenie kompetencji zawodowych fizjoterapeutów i ich praw w procesie leczenia pacjentów pomoże w rozwiązaniu wspomnianych wcześniej problemów. Powstaje jednak pytanie: jakie powinny być wspomniane kompetencje? Poniżej przedstawiamy kilka argumentów, które mogą być przydatne w trwającej od wielu miesięcy dyskusji. 

1. Autonomia zawodu fizjoterapeuty.

Wg zaleceń WCPT zawód fizjoterapeuty jest zawodem autonomicznym i nie podlega innym zawodom medycznym. Fizjoterapeuta ma prawo do przeprowadzenia badania funkcjonalnego, ustalenia programu terapii, przeprowadzenia jej oraz dokonania ponownej oceny w celu określenia efektów postępowania link do strony WCPT.

2. Każdy zawód ma określone kompetencje, niezależne od innych zawodów.

Każda osoba, która ukończy edukację w ramach studiów wyższych na dowolnym kierunku uzyskuje określone kompetencje. Poziom kompetencji zależy od poziomu ukończonego kształcenia (studia licencjackie, magisterskie). Po ukończeniu kształcenia na poziomie studiów licencjackich lub w systemie kształcenia studiów jednostopniowych, w każdym zawodzie można rozpocząć samodzielną pracę. Kompetencje są rozszerzane w miarę kontynuacji kształcenia na wyższych poziomach. 

Zasada ta dotyczy także zawodów medycznych. Lekarz bez specjalizacji po ukończeniu studiów, pielęgniarka po ukończeniu studiów licencjackich, ratownik medyczny po ukończeniu studiów licencjackich, psycholog po ukończeniu studiów magisterskich uzyskują prawo do wykonywania zawodu i udzielania pomocy osobom wymagającym opieki medycznej. Ich kompetencje rozszerzane są po ukończeniu kolejnych etapów kształcenia (studia magisterskie, specjalizacje lekarskie, inne kształcenie podyplomowe w zawodach medycznych). Szczegółowe zasady ich pracy w ramach Narodowego Systemu Zdrowia regulują określone rozporządzenia, jednak każdy z zawodów medycznych posiada ustawowo nadaną autonomię i prawo do podejmowania samodzielnych decyzji.

3. Wprowadzenie egzaminu państwowego i odpowiedzialności zawodowej uzasadnia nabyte  kompetencje zawodowe, a także określoną niezależność w podejmowaniu decyzji. 

Projekty ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, które pojawiały się od kwietnia 2012 do chwili obecnej zawierają zapisy o konieczności wprowadzenia egzaminu państwowego dla fizjoterapeutów. Po wejściu w życie  ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, egzamin państwowy, jednolity na wszystkich uczelniach, powinien być podstawą do nadania prawa wykonywania zawodu i określenia jego kompetencji. Projekty ustawy zawierają także zapisy o wprowadzeniu odpowiedzialności zawodowej fizjoterapeutów oraz obowiązku samokształcenia. Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której osoba po zdaniu egzaminu państwowego, odpowiedzialna prawnie za wprowadzane działania terapeutyczne oraz podnosząca swoje kwalifikacje, wypełniała czyjeś zalecenia bez możliwości samodzielnego podejmowania decyzji. 

4. Niezależność zawodowa wyłącznie dla specjalistów? Działanie pozbawione logiki.

Propozycje nadania pełnej autonomii zawodowej wyłącznie specjalistom w dziedzinie fizjoterapii/rehabilitacji ruchowej, które pojawiły się w projektach  budzą wątpliwości, a także wymagają uzasadnienia i odpowiedzenia sobie na kilka pytań. W przypadku wprowadzenia takiego zapisu Polska byłaby jedynym na świecie krajem, w którym kształcenie fizjoterapeuty posiadającego prawo do samodzielnego świadczenia usług i podejmowania decyzji trwałoby minimum 9, a uwzględniając czas oczekiwania nawet kilkanaście lat.

Nadanie prawa do prowadzenia niezależnej praktyki fizjoterapeutycznej wyłącznie specjalistom fizjoterapii/rehabilitacji ruchowej zobowiązuje Państwo do zapewnienia możliwości kształcenia specjalistów i równego dostępu do specjalizacji. 

Kto pokryje koszty edukacji wielu tysięcy magistrów  fizjoterapii, którzy zostaną zmuszeni do dalszego kształcenia by uzyskać niezależność zawodową? W chwili obecnej fizjoterapeuci sami pokrywają koszty kursów obowiązujących w programie specjalizacji oraz szkoleń uwzględnianych na etapie kwalifikacji dla chętnych do rozpoczęcia specjalizacji. Taki koszt to od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Gdzie będzie odbywać się kształcenie specjalistów?  Czy powstaną nowe ośrodki uprawnione do edukacji  fizjoterapeutów ? Ile czasu zajmie wykształcenie wszystkich chętnych osób? Obecnie egzamin specjalizacyjny zdaje około 70 - 80 osób rocznie. Zakładając optymistycznie, że kształceniem specjalizacyjnym będzie zainteresowana tylko połowa fizjoterapeutów z tytułem magistra, przewiduje się, że ich wykształcenie zajmie ponad 30 lat.

W jaki sposób Państwo zapewni równy dostęp do kształcenia specjalistów? Brak ośrodków edukacyjnych jest w obecnym systemie ograniczeniem samym w sobie. Należy również uwzględnić fakt zróżnicowanego sposobu zatrudniania fizjoterapeutów w placówkach medycznych. Zatrudnienie w ramach umowy o pracę i oddelegowanie przez pracodawcę zapewnia możliwość edukacji bez dodatkowych kosztów. Wiele tysięcy fizjoterapeutów w Polsce świadczy usługi w ramach działalności gospodarczej. Podjęcie narzuconego wymogu posiadania specjalizacji do uzyskania niezależności zawodowej oznacza dla nich konieczność odbywania wielomiesięcznego stażu  bez żadnego wynagrodzenia. Taka sytuacja jest już z założenia nie do zaakceptowania dla wielu fizjoterapeutów.

Wprowadzenie niezależności wyłącznie dla specjalistów ograniczy swobodę prowadzenia działalności gospodarczej obejmującej świadczenie usług fizjoterapeutycznych. W Polsce funkcjonuje wiele tysięcy placówek i gabinetów świadczących usługi fizjoterapeutyczne. Wprowadzenie zapisów o przyznaniu niezależności zawodowej wyłącznie specjalistom w dziedzinie fizjoterapii zmusi właścicieli gabinetów prywatnych do zatrudnienia dodatkowych osób z wymaganymi kwalifikacjami. Dla większości fizjoterapeutów taka sytuacja oznaczać będzie brak możliwości sfinansowania prowadzenia gabinetu i konieczność zawieszenia prowadzonej działalności. Z punktu widzenia ekonomicznego oznacza to także stratę dla Państwa. Art. 22. Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej stanowi, że „Ograniczenie wolności działalności gospodarczej jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny”. Jaki to ważny interes publiczny  jest przyczyną próby odebrania nabytych praw? Od lat fizjoterapeuci po studiach magisterskich, technicy fizjoterapii i licencjaci fizjoterapii prowadzą z powodzeniem samodzielne praktyki fizjoterapeutyczne w całej Polsce pomagając w powrocie do zdrowia wszystkim grupom chorych, od noworodków po osoby starsze.

Pacjent jest podmiotem leczenia. Ma prawo decydowania u kogo chce się leczyć i z czyich usług chce korzystać w sektorze prywatnym. Wprowadzenie niezależności zawodowej wyłącznie dla specjalistów utrudni pacjentom dostęp do fizjoterapeuty, który nie posiada specjalizacji. Zapis taki zmusi pacjentów do finansowania usług specjalistów, którym przysługiwałoby prawo do wystawienia skierowania/zlecenia na fizjoterapię. Zważywszy na obecną krytyczną sytuację w publicznym sektorze usług zdrowotnych, zapis taki opóźni dostęp osób chorych do usług fizjoterapeutycznych i podniesie koszty leczenia.

Czy zapisy o niezależności zawodowej przyznanej wyłącznie specjalistom wpłyną na pracę fizjoterapeutów zatrudnionych poza systemem opieki zdrowotnej? Jakie kompetencje będą mieć fizjoterapeuci zatrudnieni w szkołach i przedszkolach integracyjnych i specjalnych, w domach opieki społecznej, w ośrodkach oferujących zajęcia ruchowe i profilaktyczne, w firmach produkujących i oferujących zaopatrzenie ortopedyczne czy w klubach sportowych? Czy ich także będą obowiązywać skierowania i zlecenia na fizjoterapię (która obejmuje również działania profilaktyczne), jeśli nie posiadają specjalizacji? Czy wykładowcy uczelni wyższych kształcący fizjoterapeutów też będą podlegać obowiązkowi posiadania specjalizacji w dziedzinie fizjoterapii, by prowadzić zajęcia ze studentami? 

W związku z powyższym, uwzględniając planowany egzamin państwowy, wprowadzenie odpowiedzialności zawodowej oraz konieczność ciągłego podnoszenia kwalifikacji zawodowych, SFP podtrzymuje swoje stanowisko odnośnie kompetencji w zawodzie fizjoterapeuty. Kompetencje powinny być uzyskiwane zgodnie z systemem obowiązującego w Polsce kształcenia. 

Osoba, która ukończyła studia licencjackie nadające uprawnienia zawodowe powinna uzyskać podstawowe prawa w podejmowaniu decyzji o procesie leczenia i profilaktyki. Wprowadzenie egzaminu państwowego uniemożliwi uzyskanie prawa wykonywania zawodu osobom, które nie prezentują odpowiedniego poziomu wiedzy, umiejętności zawodowych i kompetencji społecznych. W przypadku wątpliwości odnośnie jakości kształcenia na poziomie studiów licencjackich, należy wydłużyć okres kształcenia do 4 lat lub przywrócić jednolite 5-letnie studia magisterskie.

Ukończenie studiów magisterskich, podobnie jak w innych zawodach medycznych, powinno zapewnić autonomię zawodową i niezależność w podejmowaniu decyzji podczas programowania i prowadzenia terapii. Magister fizjoterapii/rehabilitacji ruchowej może prowadzić terapię na podstawie rozpoznania lekarskiego.

Specjaliści w dziedzinie fizjoterapii po kolejnych kilku latach kształcenia powinni uzyskiwać szersze uprawnienia diagnostyczne i terapeutyczne. SFP zauważa konieczność wprowadzenia dodatkowych specjalizacji kierunkowych np. w dziedzinie fizjoterapii w ortopedii, neurologii, pediatrii i chorób wewnętrznych.

Wymieniony zakres kompetencji ułatwi dostęp osobom chorym do usług fizjoterapeutycznych, skróci czas oczekiwania i leczenia zmniejszając jego koszty. 

 

Koleżanki i Koledzy, 

Nie pozwólmy na marginalizację naszego zawodu i ograniczenie kompetencji Fizjoterapeutów. Inne grupy zawodowe, współpracując w zespołach wielospecjalistycznych  posiadają swoje prawa i niezależność zawodową. Fizjoterapeuci w innych krajach uzyskują coraz szersze kompetencje. 

W naszym kraju dochodzi do paradoksalnej sytuacji, w której dąży się do ustawowego ograniczenia niezależności zawodowej tysięcy fizjoterapeutów po studiach wyższych. Po wielu latach milczenia i pomniejszania znaczenia naszych działań walczmy o nasze prawa!

 

 

 

poniedziałek, 24 listopad 2014 23:15 Opublikowano w Ustawa o zawodzie

Szanowne Koleżanki i Koledzy,

Zarząd Główny SFP przeprowadził wstępną analizę dwóch Projektów Ustawy o zawodzie fizjoterapeuty (Klubów Parlamentarnych PSL i PO) przekazanych nam do zaopiniowania przez Wiceministra Zdrowia Aleksandra Soplińskiego na spotkaniu w dniu 13 listopada br. 

  1. ZG SFP odcina się całkowicie od projektu PSL ponieważ nie zawiera on najważniejszych wartości i treści postulowanych przez środowisko fizjoterapeutów polskich.
  2. ZG SFP odcina się całkowicie od poparcia punktu  dotyczącego kompetencji fizjoterapeutów (artykuł 3)  Projektu Platformy Obywatelskiej ponieważ projekt nie uwzględnia w ogóle uwag naszego Stowarzyszenia, które wnieśliśmy w trakcie wspólnych ustaleń z przedstawicielem PTF w miesiącu październiku 2014.

Uwagi wstępne dotyczące kompetencji fizjoterapeuty w projekcie Platformy Obywatelskiej.

Kompetencje zawarte w projekcie sprowadzają w dużej mierze zakres obowiązków fizjoterapeuty do bez mała, bezmyślnego i mechanicznego  wykonywania zleceń i planu innych osób. Nie ma to nic wspólnego z obecną polityką Światowej Konfederacji Fizjoterapii i jest przeciwieństwem potrzeb i oczekiwań społeczeństwa polskiego w zakresie dostępności, oszczędności i bezpieczeństwa. Nawet specjalista fizjoterapii, po minimum 11 latach nauki i praktyki nie będzie miał (zgodnie z tym projektem) możliwości przyjęcia chorego lub osoby bez postawionej diagnozy lekarskiej. Dalsze wnioski przedstawimy w najbliższym czasie w odrębnym komunikacie.

Z poważaniem

 

Zarząd Główny Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska

piątek, 18 lipiec 2014 12:49 Opublikowano w Ustawa o zawodzie

Koleżanki i Koledzy Fizjoterapeuci,

Z ogromnym smutkiem i zażenowaniem odebraliśmy informacje na temat złożonego protestu do Ministerstwa Zdrowia przez władze PTF i konsultantów wojewódzkich w sprawie powołania dr. Zbigniewa Wrońskiego na stanowisko Krajowego Konsultanta w dziedzinie Fizjoterapii.

PATRZ INFORMACJA PRASOWA

Zbigniew Wroński był jednym z trzech kandydatów zgłoszonych przez Zarząd SFP obok Agnieszki Stępień i Macieja Krawczyka. Natomiast Zarząd PTF zgłosił po raz trzeci kandydatury Zbigniewa Śliwińskiego, Jana Szczegielniaka i Marka Kiljańskiego. Minister Zdrowia rozpatrzył wszystkie przedstawione kandydatury i powołał na funkcję Konsultanta Krajowego Zbigniewa Wrońskiego.

Nie rozumiemy, dlaczego kwestionowana jest decyzja Ministra Zdrowia. Kwestionowanie i oprotestowanie tej decyzji w niespełna miesiąc po jej ogłoszeniu jest w naszej opinii nietaktowne i małostkowe. Takie postępowanie świadczy o frustracji kilkunastu osób związanych ze ścisłym gronem zarządu PTF i byłego Krajowego Konsultanta. Nie jest też w żadnym razie odzwierciedleniem panujących nastojów w naszym środowisku.

Uważamy również i nad czym bardzo ubolewamy, że takie działania, zwłaszcza gdy przedostają się do szerokiej opinii publicznej pokazują brak spójności naszego środowiska, dezintegrują i mogą skutkować osłabieniem naszej pozycji negocjacyjnej w procesie regulacji ustawowej naszego zawodu.

Zbigniew Wroński spełnił wszystkie kryteria formalne Ministerstwa Zdrowia, dla pełnienia funkcji do której został powołany. Zarzuty, które kierowane są w stronę dr. Zbigniewa Wrońskiego, np. „brak doświadczenia w zawodzie, brak przynależności do towarzystw naukowych oraz organizacji międzynarodowych” etc., są całkowicie bezpodstawne. Jak już wspominaliśmy Pan dr Zbigniew Wroński był jednym z kandydatów na stanowisko Konsultanta Krajowego w dziedzinie Fizjoterapii zgłoszonym przez Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska, gdzie pełni zaszczytną funkcję członka Komisji Rewizyjnej. Cieszy się też pełnym zaufaniem i poparciem całego zarządu SFP. Pan dr Zbigniew Wroński brał czynny udział w przygotowywaniu Projektu Ustawy o Zawodzie Fizjoterapeuty, który SFP złożyło na ręce Ministra Zdrowia w roku 2012. Jest młodym ale już bardzo doświadczonym fizjoterapeutą (uzyskał Dyplom w 2000 roku na AWF Warszawa). Kontynuował studia na poziomie doktoranckim na AWF, a później PAN uzyskując tytuł dr n. biologicznych oraz specjalizację z fizjoterapii. Praktykował i studiował metody fizjoterapeutyczne na 9 miesięcznym kursie PNF w Valejo, (USA) uzyskując uprawnienia międzynarodowego Terapeuty PNF. Ukończył szkolenie z egzaminem McKenzie oraz Maitland. Od wielu lat jest organizatorem tych kursów w Polsce. W 2009 roku był członkiem założycielem Organizacji Terapii Manualnej – OMT Poland pierwszej organizacji, która stała się członkiem Światowej Organizacji Ortopedycznych Terapeutów Manualnych – IFOMPT.  W 2011 roku był jednym z delegatów reprezentujących Polskę na konferencji WCPT w Amsterdamie w panelu poświęconym Terapii Manualnej. Od początku działalności SFP, działał w jej strukturach choć poza ścisłym zarządem. W kadencji 2014 - 2018 został wybrany na członka Komisji Rewizyjnej. 

Kolejny zarzut ze strony PTF, domniemanej „zależności zawodowej nowego Konsultanta Krajowego w dziedzinie Fizjoterapii wobec Konsultanta Krajowego w dziedzinie Rehabilitacji medycznej” jest również nieprawdziwy, gdyż dr Zbigniew Wroński od lat nie jest już pracownikiem Instytutu Reumatologii i w związku z tym nie ma żadnej zależności zawodowo/służbowej w stosunku do Krajowego Konsultanta d/s Rehabilitacji. Jednocześnie fakt dobrych kontaktów ze środowiskiem lekarskim jest jego atutem, a nie wadą, bo umożliwi odbudowę zniszczonej, przez poprzedniego Konsultanta Krajowego w dziedzinie Fizjoterapii, platformy porozumienia z lekarzami rehabilitacji.

Pan dr Zbigniew Wroński jest osobą dynamiczną, która reprezentuje i rozumie najnowsze tendencje światowe w zakresie fizjoterapii. Posiada także liczne kontakty międzynarodowe, które ułatwią mu znacznie adoptowanie najefektywniejszych rozwiązań w tym zakresie, co na pewno poprawi leczenie chorych oraz zaspokoi dążenia całego środowiska fizjoterapeutów polskich.

Nasze Stowarzyszenie jeszcze raz pragnie wyrazić pełne poparcie dla wyboru dr. Zbigniewa Wrońskiego na Krajowego Konsultanta. Jesteśmy dumni oraz wierzymy, że Pan dr Zbigniew Wroński będzie godnie reprezentował nasze środowisko jako Konsultant Krajowy w dziedzinie Fizjoterapii. 

 

Z poważaniem

Zarząd Główny SFP 

środa, 11 czerwiec 2014 13:51 Opublikowano w Ustawa o zawodzie

Z wielką przyjemnością informujemy, że zarekomendowany przez Zarząd SFP Kandydat do objęcia stanowiska Konsultanta Krajowego w dziedzinie Fizjoterapii, uzyskał akceptację Ministerstwa Zdrowia i z dniem 6 czerwca 2014 roku pan doktor Zbigniew Wroński został powołany przez Ministra Zdrowia na to stanowisko.

Zarząd Główny Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska serdecznie gratuluje panu Zbigniewowi objęcia tej zaszczytnej funkcji, tak ważnej dla całego polskiego środowiska fizjoterapeutycznego.

 

„Jesteśmy w przełomowym okresie dla fizjoterapeutów w Polsce. Priorytetem dla naszego środowiska powinno być przyspieszenie uchwalenia przez Sejm RP Ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Musimy dołożyć starań dla zwiększenia ilości specjalistów z fizjoterapii, między innymi przez umożliwienie jak największej ich liczbie przystępowanie do egzaminów specjalizacyjnych. Nowoczesna fizjoterapia wymaga badań naukowych. Pogłębienie współpracy ze światem nauki w Polsce i zagranicą będzie także polem mojej aktywności.”  

Zbigniew Wroński

Konsultant Krajowy w dziedzinie Fizjoterapii

 

Aktualna lista Konsultantów Krajowych na stronie MZ SPRAWDŹ

piątek, 30 maj 2014 00:10 Opublikowano w Ustawa o zawodzie

Koleżanki i Koledzy,

W nawiązaniu do opublikowanego na stronie PTF zaproszenia na I Ogólnopolskie Spotkanie Specjalistów Fizjoterapii, które odbędzie się w dniu 30 maja 2014 r. w Opolu, prezentujemy pismo jakie przesłaliśmy do organizatorów tego spotkania zawierające stanowisko 164 specjalistów fizjoterapii zrzeszonych w Stowarzyszeniu Fizjoterapia Polska, na temat stanu obecnego i perspektyw specjalizacji fizjoterapii w Rzeczpospolitej Polskiej. 

Kliknij i zapoznaj się z treścią Stanowiska

czwartek, 15 maj 2014 17:20 Opublikowano w Ustawa o zawodzie

W czwartek (15 maja) o godzinie 21:15 odbyła się audycja na antenie Polskiego Radia PR1. W audycji "na żywo" z serii Magazyn Reporterów pod tytułem „Sfrustrowani” wziął udział członek zarządu SFP, Pan Maciej Krawczyk oraz przedstawicielka Sejmu, Pani Posłanka PO Lidia Gondek członek Sejmowej Komisji Zdrowia. Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem audycji. Była ostra dyskusja na temat Ustawy o zawodzie Fizjoterapeuty, a właściwie o jej braku oraz o problemach z tym związanych.

Zapraszamy do słuchania TUTAJ

 

 

 

wtorek, 15 kwiecień 2014 23:59 Opublikowano w Ustawa o zawodzie

Koleżanki i Koledzy!

W marcu 2013 roku w Ministerstwie Zdrowia został złożony „Projekt Ustawy o zawodzie Fizjoterapeuty”. Projekt został poparty przez wielu Posłów, a idea wprowadzenia zmian w dziedzinie Fizjoterapii zyskała również poparcie w Sejmowej Komisji Zdrowia.
Wszystko było na dobrej drodze i wydawało się, że już niedługo będziemy uregulowaną i szanowaną grupą zawodową.
Niestety z niezrozumiałych dla nas przyczyn prace nad gotowym już Projektem Ustawy zostały wstrzymane przez Ministra Zdrowia.
Pomimo wielu pism wysłanych do Ministerstwa Zdrowia nie otrzymaliśmy żadnej konkretnej odpowiedzi na temat postępów prac nad Projektem Ustawy. Wygląda na to, że Projekt ugrzązł na biurku Ministra na dobre i jeśli teraz nic nie zrobimy to może się okazać, że nasz wspólny wysiłek pójdzie na marne, a Ustawa nigdy nie wejdzie w życie.

Niedawno dostaliśmy zaproszenie od Stowarzyszenia „Aktywne Życie” do poparcia „Manifestacji Godności Osób z Niepełnosprawnościami”, która jest zaplanowana na 5 maja 2014 (start - godzina 12:00) pod Sejmem RP.
Pacjenci zapraszają nas do aktywnego udziału w tym wydarzeniu, a jednym z przedstawionych przez nich postulatów, jest: „Natychmiastowe uchwalenie gotowej już Ustawy o zawodzie Fizjoterapeuty”.

Zarząd SFP uważa, że jest to doskonała okazja, abyśmy wsparli naszych Podopiecznych i Pacjentów oraz przy tej okazji zaznaczyli w sposób wyraźny i zdecydowany swoją obecność.

Zbierzmy się jak największą grupą! Pokażmy, że potrafimy walczyć o nasze prawa i że wspieramy naszych Pacjentów!

Zapraszamy wszystkich Fizjoterapeutów, którym los polskiej Fizjoterapii nie jest obojętny. Pokażmy, że potrafimy walczyć o swoje prawa!

Bardzo prosimy o potwierdzenie przybycia na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub telefonicznie 601 719 721 oraz o dopisanie swojego akcesu do wydarzenia utworzonego na Facebook-u: https://www.facebook.com/events/268572543296912/   

wtorek, 25 marzec 2014 11:01 Opublikowano w Ustawa o zawodzie

Stanowisko Zarządu Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska na temat konieczności ustawowego uregulowania zawodu Fizjoterapeuty skierowane (w dniu 20 marca 2014 roku) do Ministra Zdrowia.

Działając w imieniu Pacjentów i grupy zawodowej ponad 60 tysięcy fizjoterapeutów, prosimy o zrozumienie i pomoc w rozwiązaniu problemów dotyczących dostępności i bezpieczeństwa usług rehabilitacyjnych oraz w zlikwidowaniu panującej w obecnej sytuacji niegospodarności, która z tymi problemami ma ścisły związek.

Brak regulacji na poziomie ustawy powoduje, że nie ma jednoznacznej definicji, kim jest fizjoterapeuta, jaki jest zakres jego obowiązków, odpowiedzialności i kompetencji. Jedynie w ramach usług refundowanych przez NFZ, na poziomie rozporządzeń, istnieją śladowe zapisy próbujące ten stan rzeczy systematyzować… Link do pełnej treści listu 

niedziela, 23 luty 2014 10:50 Opublikowano w Ustawa o zawodzie

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy,

Bardzo dziękujemy za liczne wypowiedzi na Facebooku dotyczące specjalizacji w Fizjoterapii. Zarząd Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska jest podobnego zdania jak większość osób, które wyraziły swoje opinie w tej sprawie. Specjalizacje powinny być kierunkowe podobnie jak w naukach medycznych: neurologia, ortopedia, pediatria itd.

Zarząd SFP jednocześnie bardzo krytycznie odnosi się do sytemu specjalizacji, który od wielu lat obowiązuje w naszym zawodzie. Szczególnie krytycznie oceniamy sposób przeprowadzania kursów obowiązkowych do specjalizacji, których bezpośrednimi organizatorami i wykonawcami są osoby (a także ich krewni), które w oficjalnym dokumencie Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP) figurują w gronie ekspertów, którzy Program specjalizacji przygotowali: kliknij i zobacz obowiązujący aktualnie „Program specjalizacji w dziedzinie Fizjoterapia”

Dla przykładu, kursy specjalizacyjne w Opolu organizowane są przez firmę Apteka „Przyjazna” Barbara Szczegielniak, gdzie kierownikiem naukowym jest Pan profesor Jan Szczegielniak kliknij i zobacz „Wykaz kursów specjalizacyjnych na rok 2014”, a kursy organizowane w Zakopanem czy Ostrowcu Świętokrzyskim są organizowane przez firmę Markmed gdzie kierownikiem naukowym i prowadzącym kursy, jest między innymi, Pan profesor Zbigniew Śliwiński - Konsultant Krajowy w Dziedzinie Fizjoterapii. kliknij i zobacz „Listę kursów do specjalizacji organizowanych przez Markmed”.

Karygodnym jest fakt, że Panowie Śliwiński oraz Szczegielniak są jednocześnie:

- Ekspertami, którzy tworzyli Program specjalizacji w dziedzinie Fizjoterapia,
Wykładowcami na obowiązkowych (płatnych) kursach do specjalizacji oraz
- Członkami Komisji Egzaminacyjnej.

Podobna sytuacja miała miejsce w poprzednich latach:

- rok 2013 kliknij i zobacz „Wykaz kursów specjalizacyjnych na rok 2013”.
rok 2012 kliknij i zobacz „Wykaz kursów specjalizacyjnych na rok 2012”
rok 2011 kliknij i zobacz „Wykaz kursów specjalizacyjnych na rok 2011”

Uważamy za nieetyczne i odbiegające dalece od zasad konkurencyjności i obiektywizmu w nauczaniu, kiedy to zdanie egzaminu specjalizacyjnego warunkuje się odbyciem płatnych kursów organizowanych i prowadzonych przez członków Komisji Egzaminacyjnej.  

Z poważaniem

Zarząd Główny Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska 

 


 

17 marca 2014

Wobec otrzymanych przez nas informacji o możliwości dokonania nieprawidłowej interpretacji ocen zawartych w powyższym stanowisku Zarządu Głównego SFP w sprawie Specjalizacji w dziedzinie fizjoterapii z dnia 23 lutego 2014 roku, poniżej przedstawiamy doprecyzowane stanowisko. Mamy nadzieję, że rozstrzyga ono wszelkie wątpliwości co do jego wykładni. Jednocześnie wyjaśniamy, że żadnego fragmentu stanowiska w powyższym brzmieniu nie można rozumieć jako zawierającego sugestię jakoby ukończenie kursu organizowanego przez Panią Barbarę Szczegielniak miało gwarantować zdanie egzaminu specjalizacyjnego.

 

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy,

Bardzo dziękujemy za liczne wypowiedzi na Facebooku dotyczące specjalizacji w Fizjoterapii. Zarząd Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska jest podobnego zdania jak większość osób, które wyraziły swoje opinie w tej sprawie. Specjalizacje powinny być kierunkowe podobnie jak w naukach medycznych: neurologia, ortopedia, pediatria itd.

Zarząd Główny SFP jednocześnie bardzo krytycznie odnosi się do sytemu specjalizacji, który od wielu lat obowiązuje w naszym zawodzie. Szczególnie krytycznie oceniamy sposób przeprowadzania kursów obowiązkowych do specjalizacji, których bezpośrednimi organizatorami i wykonawcami są osoby (a także ich krewni), które w oficjalnym dokumencie Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP) figurują w gronie ekspertów, którzy Program specjalizacji przygotowali, w zakresie istniejących między tymi osobami powiązańkliknij i zobacz obowiązujący aktualnie „Program specjalizacji w dziedzinie Fizjoterapia”

Dla przykładu, kursy specjalizacyjne w Opolu organizowane są przez firmę Apteka „Przyjazna” Barbara Szczegielniak, gdzie kierownikiem naukowym jest Pan profesor Jan Szczegielniak kliknij i zobacz „Wykaz kursów specjalizacyjnych na rok 2014”, a kursy organizowane w Zakopanem czy Ostrowcu Świętokrzyskim są organizowane przez firmę Markmed gdzie kierownikiem naukowym i prowadzącym kursy, jest między innymi, Pan profesor Zbigniew Śliwiński - Konsultant Krajowy w Dziedzinie Fizjoterapiikliknij i zobacz „Listę kursów do specjalizacji organizowanych przez Markmed”.

Karygodnym jest fakt, że Panowie Śliwiński oraz Szczegielniak są jednocześnie:

- Ekspertami, którzy tworzyli Program specjalizacji w dziedzinie Fizjoterapia,
Wykładowcami na obowiązkowych (płatnych) kursach do specjalizacji oraz
- Członkami Komisji Egzaminacyjnej.

Podobna sytuacja miała miejsce w poprzednich latach:

- rok 2013 kliknij i zobacz „Wykaz kursów specjalizacyjnych na rok 2013”.
rok 2012 kliknij i zobacz „Wykaz kursów specjalizacyjnych na rok 2012”
rok 2011 kliknij i zobacz „Wykaz kursów specjalizacyjnych na rok 2011”

Uważamy za nieetyczne i odbiegające dalece od zasad konkurencyjności i obiektywizmu w nauczaniu sytuacje kiedy to do przystąpienia do egzaminu specjalizacyjnego konieczne jest odbycie płatnych kursów, wśród których dostępne są kursy organizowane i prowadzone przez członków Komisji Egzaminacyjnej, bądź w jakimkolwiek stopniu sygnowane nazwiskami tychże członków.  

Z poważaniem

Zarząd Główny Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska

 

 

piątek, 07 luty 2014 15:29 Opublikowano w Ustawa o zawodzie

Koleżanki i Koledzy,

W związku z kolejnymi sygnałami jakie do nas docierają o rzekomym wstrzymaniu dalszych prac nad Projektem Ustawy o zawodzie Fizjoterapeuty, prezentujemy pismo wystosowane w dniu 7 lutego 2014 roku przez ZG Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska do Ministra Zdrowia, tzw. „Wniosek o udzielenie informacji publicznej”. 

Warszawa, dnia 7 luty 2014 r.

Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz
Ministerstwo Zdrowia,
ul. Miodowa 15, 00-952 Warszawa

WNIOSEK O UDZIELENIE INFORMACJI PUBLICZNEJ

Szanowny Panie Ministrze,

Działając imieniem Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska zwracamy się z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej w zakresie zaawansowania prac nad Ustawą o zawodzie Fizjoterapeuty, a w szczególności:

1.       Czy przed złożeniem rezygnacji z funkcji przez Pan Ministra Krzysztofa Chlebusa ukończone zostały prace nad Projektem Ustawy i czy przedmiotowa ustawa była gotowa do dalszego procedowania?

2.       Czy Pan Minister Piotr Warczyński wznowił prace nad przedmiotowym projektem?

3.      Czy przeprowadzono konsultacje społeczne nad Projektem Ustawy o zawodzie fizjoterapeuty? Jeśli tak, kto wziął w nich udział i jakie uwagi zostały wniesione?

4.     Czy po dniu 01 stycznia 2014 roku Krajowi Konsultanci w dziedzinie fizjoterapii i rehabilitacji medycznej konsultowali zapisy Ustawy i jakie wnieśli uwagi?

5.       Na kiedy planowane jest zakończenie prac nad Ustawą i przesłanie Projektu do dalszych konsultacji społecznych?

Z wyrazami szacunku,
Zarząd Główny Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska

Kliknij aby zobaczyć pismo

Kliknij aby zobaczyć odpowiedź z MZ (z dnia 21.02.2014)

Odpowiedź z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w sprawie pytania SFP na temat postępów prac nad Projektem Ustawy o Zawodzie Fizjoterapeuty - 01.04.2014

 

niedziela, 26 styczeń 2014 16:33 Opublikowano w Ustawa o zawodzie

Koleżanki i Koledzy,

Po sukcesie wrześniowej akcji medialnej, która miała na celu dotarcie do jak najszerszego grona tzw. opinii publicznej - z informacjami o braku Ustawy regulującej nasz zawód oraz niebezpieczeństwami na jakie z tego tytułu są narażeni Pacjenci - w dniu 23 września 2013 roku Zarząd SFP wystosował list do Posłów na Sejm reprezentujących Klub Parlamentarny Platformy Obywatelskiej. W liście tym poprosiliśmy o wsparcie naszych działań  w kwestii procedowania złożonego przez nas Projektu Ustawy o zawodzie Fizjoterapeuty

Pełna treść listu jest tutaj: list do Posłów

Nasz apel spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony parlamentarzystów czego efektem było spotkanie członków zarządu SFP z Panią Poseł Joanna Fabisiak w dniu 21.10.2013 oraz spotkanie z Panem Posłem Marcinem Święcickim w dniu 25.10.2013.

Kolejnym efektem naszego pisma były interpelacje poselskie złożone przez grupy posłów bezpośrednio do Ministra Zdrowia.

Teksty złożonych interpelacji poselskich:

Interpelacja złożona przez Posła Marcina Święcickiego

Interpelacja złożona przez Posłów Arkadego Fiedler oraz Krzysztofa Gadowskiego

Interpelacja złożona przez Posła Józefa Lassota wraz z grupa posłów

Interpelacja złożona przez Posłankę Joannę Fabisiak

Odpowiedzi Ministra Zdrowia na interpelacje poselskie

Odpowiedź MZ na interpelację poselską Pani Poseł Joanny Fabisiak

Mamy nadzieję, że to wsparcie wpłynie pozytywnie na tryb prac nad Projektem Ustawy o zawodzie Fizjoterapeuty. O dalszych inicjatywach będziemy Was na bieżąco informować.

 

środa, 18 grudzień 2013 11:27 Opublikowano w Ustawa o zawodzie

Szanowni Państwo,

Jako Zarząd Główny Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska, chcielibyśmy zająć oficjalne stanowisko w sprawie pisma, które zostało rozesłane (w listopadzie i grudniu br.) przez Biuro Zarządu Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii do wielu instytucji, uczelni oraz portali internetowych:

 

Szanowni Państwo,

W załączniku przesyłam pismo, wyrażające poparcie dla projektu ustawy o zawodzie fizjoterapeuty ZG PTF. Proszę o jego uzupełnienie i umieszczenie na stronach internetowych Oddziałów, a także wysłanie do odpowiednich instytucji, do władz, do sejmu. Proszę również o przesłanie podpisanych dokumentów do biura ZG PTF (mailowo bądź pocztą tradycyjną).

Z wyrazami szacunku,

Kierownik Biura

Polskie Towarzystwo Fizjoterapii

Treść „załącznika” znajduje się TUTAJ

 

Nawołuje się w nim do zbierania podpisów z poparciem pod Projektem Ustawy, stworzonej rzekomo przez ZG PTF. W piśmie tym, szczególnie podkreślono ważność podziału kompetencji - w Projekcie Ustawy, jaki wspólnie zarządy SFP i PTF złożyły do Ministerstwa Zdrowia w dniu 27 marca 2013 roku. We wszystkich krajach Europy i świata, gdzie zawód Fizjoterapeuty jest prawnie regulowany, kompetencje określone są w sposób bardzo prosty. Każdy absolwent, po zdaniu Egzaminu Państwowego, staje się pełnoprawnym Fizjoterapeutą i ma możliwość swobodnego wykonywania swojego zawodu. Podobna sytuacja ma miejsce w Polsce w odniesieniu do wszystkich prawnie uregulowanych zawodów medycznych takich jak np.: lekarz, pielęgniarka, psycholog, diagnosta laboratoryjny.

Niezrozumiały jest więc dla nas postulat Zarządu Głównego PTF, w którym domagają się, aby polski Fizjoterapeuta, który kończy studia i zdaje Egzamin Państwowy (jeden z punktów Projektu Ustawy o zawodzie Fizjoterapeuty) musiał dodatkowo odbyć dwuletni staż zawodowy, aby przystąpić do czteroletniej specjalizacji, aby w końcu, licząc czas studiów i specjalizacji proponowanej przez PTF, uzyskać pełne kompetencje zawodowe i stać się „pełnoprawnym Fizjoterapeutą” po 11 latach nauki.

Z informacji od osób starających się o Specjalizację wiemy, że czas oczekiwania na miejsce w niektórych przypadkach wydłuża się nawet do dziesięciu lat, co w takim wypadku oznacza to uzyskanie pełnych kompetencji, dopiero po 19 latach! Rocznie przybywa tylko około 60 nowych Specjalistów. Biorąc pod uwagę, że szacuje się liczbę Fizjoterapeutów w Polsce - na blisko 60 tysięcy, wśród których jest jedynie 704 zarejestrowanych Specjalistów rehabilitacji ruchowej i Fizjoterapii, jasno wynika, że propozycje ZG PTF są mocno niewydolne.

Tego typu postulaty, naszym zdaniem, odbiegają od rzeczywistych potrzeb Pacjentów w Polsce oraz od konieczności ułatwienia dostępu do Fizjoterapeuty. Podważają one również edukację Fizjoterapeutów w polskich szkołach i na uczelniach wyższych. Nasuwa się pytanie, czy Zarząd Główny PTF uważa, że osoba kończąca 5-letnie studia nie jest przygotowana do samodzielnego prowadzenia terapii Pacjenta? Specjalizacje, z naszego punktu widzenia, powinny doskonalić wiedzę z wybranych dziedzin rehabilitacji medycznej takich jak: neurologia, ortopedia, pediatria, kardiologia etc. Powinny rozszerzać podstawowe kompetencje fizjoterapeuty, przyznane mu po ukończeniu podstawowej edukacji szkolnej lub akademickiej.

Z wyrazami szacunku

 

Zarząd Główny Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska

czwartek, 07 listopad 2013 16:28 Opublikowano w Ustawa o zawodzie

W odpowiedzi na list otwarty przesłany przez Zarząd Główny PTF do zarządu  SFP oraz opublikowany w Internecie – ZG SFP przedstawia swoje stanowisko w tej sprawie.

Zachęcamy do lektury.

Warszawa, dnia 7 listopada 2013 r.

 

Do Zarządu Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii

Szanowni Państwo,

W odpowiedzi na pismo z dnia 31 października 2013 roku, chcielibyśmy wyrazić szczere podziękowanie za dostrzeżenie wkładu Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska w zintensyfikowanie prac związanych z procedowaniem Ustawy o zawodzie Fizjoterapeuty.   

Stowarzyszenie FP od początku działalności prowadzi transparentną politykę informacyjną odnośnie potrzeby wprowadzenia Ustawy i podejmowanych w tym zakresie działań, wykorzystując  do tego  dostępne środki  przekazu. Kierunki działań SFP określane są miedzy innymi dzięki wiedzy zdobywanej w ramach konsultacji społecznych (spotkania i korespondencja z przedstawicielami stowarzyszeń Pacjentów, przedstawicielami organizacji i instytucji państwowych, posłami RP oraz środowiskiem fizjoterapeutów). Prowadzona przez nas kampania informacyjna uświadomiła zagrożenia dla bezpieczeństwa zdrowia i życia Polaków w obecnym systemie uregulowań prawnych.

Wszystkie informacje i doświadczenia zebrane podczas dotychczasowych działań potwierdzają słuszność poglądów zawartych w Projekcie Ustawy, złożonym wspólnie z Polskim Towarzystwem Fizjoterapii na ręce podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia – Pana Krzysztofa Chlebusa, w dniu 29 marca 2013 roku. W projekcie zawarto także propozycje SFP odnośnie kompetencji / obowiązków w zależności od ukończonego stopnia edukacji. 

W związku z całokształtem prowadzonej działalności niezrozumiałe są  dla nas opinie  ZG PTF  wskazujące na  działania  SFP zmierzające do zablokowania Ustawy. Zamiast dzielić zacznijmy się łączyć – wszystkim nam chodzi o to samo - o szacunek dla naszego zawodu.

W październiku 2011 roku Zarząd SFP zaprosił do współpracy nad Projektem Ustawy przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii. Nasze Stowarzyszenie aktywnie uczestniczyło we wszystkich oficjalnych spotkaniach dotyczących Ustawy przestrzegając ustalonych podczas nich zasad i reguł.

Tym bardziej niezrozumiała i budząca niepokój jest informacja zawarta w Państwa piśmie o złożeniu „…jesienią 2013 roku jednolitego Projektu Ustawy", które odbyło się bez wiedzy SFP. ZG SFP  w imieniu fizjoterapeutów polskich oraz własnym  oczekuje niezwłocznie wyjaśnień w tej sprawie

Jednocześnie podtrzymujemy złożoną deklarację i gotowość do dalszych rozmów z PTF, ponieważ tylko otwarta wymiana poglądów, oparta na merytorycznym uzasadnieniu może przyczynić się do wypracowania kompromisu i uregulowania zawodu z uwzględnieniem potrzeb wszystkich fizjoterapeutów  w Polsce.   

 

Z poważaniem,
Zarząd Główny Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska

środa, 06 listopad 2013 01:13 Opublikowano w Ustawa o zawodzie

Stanowisko Zarządu Głównego SFP w sprawie informacji z Forum Dziekanów uczelni kształcących na kierunku Fizjoterapia

 

W związku ukazaniem się na stronach internetowych komunikatu „Forum Dziekanów uczelni kształcących na kierunku Fizjoterapia z dnia 25.10.2013 z Pabianic

Kliknij aby zapoznać się z tym dokumentem Zarząd Główny SFP, największego Stowarzyszenia zrzeszającego polskich fizjoterapeutów, pragnie wyrazić szczere podziękowanie za poparcie środowiska akademickiego dla naszych wspólnych wysiłków w kierunku ostatecznego uchwalenia Ustawy o Zawodzie Fizjoterapeuty. Podpisy 14 przedstawicieli uczelni wyższych stanowią kolejny, bardzo ważny głos wspierający, obok licznych w tym roku interpelacji poselskich, licznych interwencji mediów publicznych i prywatnych, Rzecznika Praw Pacjenta, Stowarzyszeń Pacjentów oraz zmasowanej korespondencji samych kolegów fizjoterapeutów skierowanej do Ministerstwa Zdrowia.

Zarząd Główny Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska oraz przytłaczająca większość naszych członków i ankietowanych fizjoterapeutów także opowiada się za uwzględnieniem w Projekcie Ustawy sankcjonowania kompetencji zawodowych, które będą ściśle związane z rodzajem ukończonych studiów i uzyskanymi efektami kształcenia, oraz zostaną potwierdzone pozytywnie zdanym Egzaminem Państwowym. Opowiadamy się także za przyznaniem, rozszerzonych kompetencji kolegom z tytułem magistra oraz  szczególnych, najwyższych kompetencji zawodowych osobom uzyskującym tytuł specjalisty fizjoterapii. Jednocześnie stoimy od początku na stanowisku utrzymania bezwzględnej spójności założeń Ustawy polskiej z przepisami obowiązującymi na całym świecie ze szczególnym uwzględnieniem   praw, obowiązków i kompetencji naszych kolegów w większości krajów Unii Europejskiej podsumowanymi między innymi w niedawno opublikowanych badaniach przeprowadzonych przez Światową Konfederację Fizjoterapii. Pragniemy ponadto zwrócić uwagę, że projektowane przez PTF przyznanie pełnej autonomii zawodowej jedynie Specjaliście Fizjoterapii nie ułatwi dostępu pacjentów do fizjoterapeuty w Polsce i spowoduje, że magister fizjoterapii (z prawem wykonywania zawodu uzyskanym już po studiach licencjackich) będzie czekał jeszcze minimum 6 lat na to aby podejmować samodzielne, niezależne decyzje kliniczne. Znajduje się to w całkowitej sprzeczności z przepisami krajów Unii Europejskiej, tendencjami światowymi oraz obowiązującymi przepisami dotyczącymi pozostałych zawodów medycznych w Polsce (np. pielęgniarka, psycholog, lekarz).

Z poważaniem,
Zarząd Główny Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska

czwartek, 24 styczeń 2013 15:49 Opublikowano w Ustawa o zawodzie

Informacja na temat stanu negocjacji w sprawie wypracowania wspólnego projektu środowiskowego „Ustawy o Zawodzie Fizjoterapeuty”.

Szanowne Koleżanki i Koledzy,

Bardzo dziękujemy za liczną korespondencję i ogromne zainteresowanie sprawą Ustawy o Zawodzie Fizjoterapeuty.  Zawarte w Waszych listach  opinie staraliśmy się wykorzystać dla dalszej analizy sytuacji. W związku z zainteresowaniem pracami dotyczącymi Ustawy przez fizjoterapeutów nie związanych ze Stowarzyszeniem FP zamieszczamy poniżej nasze oficjalne stanowisko w najważniejszej kwestii.

W związku z rozpowszechnianiem nieprawdziwych informacji w środowisku fizjoterapii w Polsce, Zarząd Główny Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska stanowczo oświadcza, że SFP stoi od początku na stanowisku, że kompetencje fizjoterapeutów powinny zależeć od poziomu wykształcenia. Fizjoterapeuta z tytułem licencjata powinien uzyskać podstawowe uprawnienia, magister pełne, zaś specjalista fizjoterapii rozszerzone prawa zawodowe. Mamy nadzieję, że zapisy w projekcie ustawy uwzględnią opinie i potrzeby różnych środowisk związanych z fizjoterapią oraz samych fizjoterapeutów. Wszelkie opinie sugerujące, że  Stowarzyszenie FP dąży do zrównania uprawnień zawodowych fizjoterapeutów niezależnie od stopnia wykształcenia są fałszywe i służą wyłącznie wzbudzaniu niepokoju w naszej grupie zawodowej. Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska, podobnie jak zdecydowana większość środowiska  widzi konieczność uwzględnienia szkoleń podyplomowych w kompetencjach fizjoterapeutów i rozszerzenia ich uprawnień w zależności specyfiki kształcenia podyplomowego, o czym świadczy program akredytacji przygotowany przez nas w zeszłym roku. Szczegółowe stanowisko dotyczące przyszłych kompetencji fizjoterapeutów znajdziecie Państwo TUTAJ

Z inicjatywy ZG SFP i wcześniejszych rozmów doszło do spotkania Zarządów SFP i PTF z Wiceministrem Zdrowia w siedzibie Ministerstwa Zdrowia w dniu 17 grudnia 2012. W czasie
spotkania zapadła decyzja o podjęciu rozmów w celu opracowania wspólnego projektu ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Dotychczas  w tej sprawie odbyły się trzy spotkania robocze. Pierwsze w dniu 28 grudnia 2012, drugie w dniu 04 stycznia 2013 r. Obydwa te spotkania odbyły się w Katowicach w siedzibie Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej. Trzecie, ostanie spotkanie odbyło się w dniu 17 stycznia 2013 r. w dziekanacie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, na którym obecni byli przedstawiciele Władz Uczelni oraz mecenas Michel Ryba.

Podsumowując przebieg wszystkich spotkań należy stwierdzić, że podstawowa różnica w toku myślenia obydwu Stowarzyszeń dotyczy zakresu kompetencji fizjoterapeuty zarówno dla osób, które już posiadają dyplom fizjoterapeuty oraz dla tych, które w przyszłości go uzyskają.  Stanowisko PTF jest niezmienne w swoim przekonaniu, że  pełnoprawnym fizjoterapeutą jest osoba, która ukończyła specjalizację w fizjoterapii. Polskie Towarzystwo Fizjoterapii stoi na stanowisku, że licencjat fizjoterapii może pracować tylko w wyniku zlecenia lekarskiego lub fizjoterapeuty ze specjalizacją. Zarząd Główny SFP stoi na stanowisku, że tytuł zawodowy uzyskany po studiach pierwszego stopnia powinien nadawać podstawowe prawa zawodowe, do których należy (tak jak w innych zawodach) prawo przyjmowania chorych bez skierowania - tak jak to się już dzieje w ponad połowie krajów europejskich. Niestety na stanowisko PTF nie miały również wpływu argumenty prawne. Z powyższych i innych powodów Zarząd SFP nie może i nie chce zgodzić się na podział kompetencji proponowany przez władze PTF.  Obecne, ostateczne stanowisko w tej sprawie CZYTAJ TUTAJ, ZG SFP przesłał do zarządu PTF i oczekuje odrobiny elastyczności od drugiej strony w negocjacjach.

W dniu dzisiejszym tj. 24 stycznia 2013 zarząd SFP spotyka się w po raz kolejny w Sejmie RP z Posłami w celu omówienia postępów prac nad projektem ustawy. Kolejne informacje przekażemy niebawem.

Z poważaniem

Zarząd Główny Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska

wtorek, 18 grudzień 2012 23:19 Opublikowano w Ustawa o zawodzie

W dniu 6 grudnia 2012 roku odbyło się w Sejmie RP spotkanie Członków zarządu SFP oraz PTF z Parlamentarzystami Klubu poselskiego PO.

Poruszano między innymi kwestie związane z uregulowaniem zawodu Fizjoterapeuty.

W efekcie tego spotkania powstało porozumienie w sprawie prac nad "Ustawą o zawodzie Fizjoterapeuty" - zapraszamy do zapoznania się z tym dokumentem.

Pismo porozumienia pomiędzy SFP i PTF - Czytaj

piątek, 16 listopad 2012 18:20 Opublikowano w Ustawa o zawodzie

Sprawozdanie z wyjazdu Członka Zarządu SFP na obrady okrągłego stołu w Pabianicach

dnia 10 listopada 2012 roku, w ramach

VIII Konferencji Naukowej „Perspektywy Rozwoju Rehabilitacji w Polsce” 

 

Dnia 22.10.2012 r.  Prezes PTF Pan Marek Kiljański zaprosił Zarząd SFP do uczestnictwa w ww. konferencji, w szczególności do zabrania głosu w ramach Forum Dziekanów przy PTF oraz panelu o przyszłości zawodu fizjoterapeuty z udziałem polityków.

Zarząd SFP podjął decyzję o wyznaczeniu reprezentacji Zarządu, do zaprezentowania stanowiska Zarządu SFP w panelu okrągłego stołu w ramach konferencji.

06.11.2012 r. biuro Zarządu Głównego wysłało drogą poczty elektronicznej na adres biura Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii informację z potwierdzeniem obecności przedstawiciela  Zarządu Głównego SFP, Pana  Bartosza Sikorskiego.

10 listopada 2012 r., zgodnie z zapowiedzią i stosownie do planu konferencji nadesłanego w korespondencji przez Prezesa PTF Pana Marka Kiljańskiego, Pan Bartosz Sikorski, stawił się przed godzina 15-tą w Miejskim Ośrodku Kultury w Pabianicach.

Jego zaniepokojenie wzbudziła atmosfera wskazująca na koniec konferencji.

Pan Prof. Zbigniew Śliwiński, konsultant krajowy w dziedzinie fizjoterapii, zapytany o miejsce obrad  poinformował, że panel odbył się w dniu poprzednim. Właściwie nie wykazał zainteresowania przybyciem Członka Zarządu SFP.  Wychodząc z konferencji, wskazał na Pana Prezesa PTF, jako osobę kompetentną do wyjaśnienia sytuacji. O wyjaśnienie poproszono zatem Pana Marka Kiljańskiego. Pan Prezes PTF w długim i wielowątkowym wywodzie próbował  sprowadzić rozmowę na wątki zastępcze, uciekając od odpowiedzi na zadane pytanie: Co spowodowało zmianę planu konferencji i dlaczego nikt nie poinformował o tym fakcie Zarządu SFP?

Dowiedziałem się tylko, że zaproszenie dotyczyło nie panelu, ale tylko konferencji, co stało w sprzeczności z informacjami zawartymi nie tylko w zaproszeniu wysłanym do biura SFP, a także w rozmowach telefonicznych pomiędzy Panem Markiem Kiljańskim, a Panem Aleksandrem Lizakiem i Panem Maciejem Krawczykiem, członkami Zarządu SFP.

Dowiedziałem się również, że na konferencjach często sytuacja jest dynamiczna i należy się dostosować, a zmiana planu Konferencji podyktowana była potrzebą chwili.

Generalnie nie udzielono odpowiedzi na pytanie dlaczego nie otrzymaliśmy informacji o zmianie planu, co naraziło mnie na niepotrzebna stratę czasu, zmarnowanie soboty na bezcelową podróż i poniesienie kosztów.

Pan Prezes PTF, nie przejmując się tym faktem, wrócił na konferencję.

Biorąc pod uwagę wcześniejsze złe doświadczenia w próbach podjęcia rozmów z Zarządem PTF przez Zarząd SFP, uznałem takie działanie za celowe, ponieważ nie po raz pierwszy wprowadzono nas w błąd. Przykładem takich działań było spotkanie w  listopadzie 2011 r., gdy całym Zarządem SFP stawiliśmy się na zaplanowanym roboczym spotkaniu z Zarządem PTF, niezdolnym do podejmowania wiążących decyzji, o czym dowiedzieliśmy się dopiero po przyjeździe do Zgorzelca. Ówczesny Zarząd PTF zadeklarował jednak chęć i potrzebę spotkania zaraz po Walnym Zebraniu PTF, które miało odbyć się tydzień później i ukonstytuowaniu się nowego Zarządu.

Jedynym pozytywnym akcentem tego wyjazdu, była rozmowa z Panem Krzysztofem Gieremkiem, Członkiem Zarządu PTF, który dołączył się do  krótkiej rozmowy z Panem Markiem Kiljańskim.

Wyraźnie poruszony sposobem potraktowania mnie przez organizatorów konferencji, wyraził ubolewanie z powodu ww. faktu.

Zaproponował również podjęcie próby doprowadzenia do spotkania Zarządów SFP I PTF, na które pozostajemy wciąż w oczekiwaniu - od listopada 2011 r. 

 

Z poważaniem

 

Bartosz Sikorski

Członek Zarządu Głównego

Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska   

 

 

czwartek, 08 listopad 2012 11:59 Opublikowano w Ustawa o zawodzie

Wrześniowe uroczystości związane z „I Ogólnopolskimi Obchodami Światowego Dnia Fizjoterapii” zakończyły się jak pamiętacie wielkim sukcesem, jednak to z czym Zarząd Główny SFP musiał się zmierzyć w ostatnich 2 miesiącach, przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. 

Sukces konferencji „Fizjoterapia – Lepsze Życie” oraz akcji „Soboty z Fizjoterapią” spowodował, że członkowie zarządu głównego byli zapraszani na spotkania do ministerstw i innych urzędów administracji państwowej, gdzie rozmawiano i dyskutowano tematy związane z dostępnością fizjoterapii, podniesieniem i uregulowaniem statusu fizjoterapeuty, podnoszeniem jakości usług w zakresie fizjoterapii w Polsce z uwzględnieniem potrzeb chorych cierpiących na różne schorzenia oraz bieżącej i przyszłej współpracy. 

W trakcie tych pracowitych kilku tygodni odbyły się spotkania (w niektórych miejscach kilkukrotnie) z najwyższymi przedstawicielami NFZ, ZUS, PFRON, Rzecznikiem Praw Pacjenta. W najbliższych dniach odbędzie się spotkanie w Ministerstwie Zdrowia.  

Równolegle współdziałamy z Fundacjami i Stowarzyszeniami Pacjentów w sprawie wypracowania wspólnego stanowiska, z którym „pójdziemy” do MZ, NFZ, ZUS, PFRON oraz innych instytucji państwowych, wskazując na ogromny problem społeczny wynikający z utrudnionego dostępu do usług fizjoterapeutycznych i wątpliwej jakości świadczeń fizjoterapeutycznych w obowiązującym obecnie systemie opieki zdrowotnej. 

Jak widać wiele się dzieje.  

Teraz więc, tym mocniej niż kiedykolwiek, liczymy na Wasze wsparcie oraz przekazywanie tych pozytywnych informacji do wszystkich  

Kolegów i Koleżanek Fizjoterapeutów.

piątek, 29 czerwiec 2012 18:30 Opublikowano w Ustawa o zawodzie

Nasze działania w sprawie Ustawy o Zawodzie Fizjoterapeuty powoli, acz systematycznie posuwają się do przodu.

Uprzejmie informujemy, że Pan Tomasz Szymański – Poseł na Sejm RP złożył w dniu 27 czerwca 2012 r., na ręce Pani Ewy Kopacz – Marszałka Sejmu RP interpelację poselską skierowaną do Pana Bartosza Arłukowicza – Ministra Zdrowia, w sprawie wprowadzenia regulacji ustawowych dotyczących zawodu fizjoterapeuty.

Tekst interpelacji w załączniku poniżej.

Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z jej treścią oraz dalszego wsparcia działań stowarzyszenia. Apelujemy również o jak najszersze informowanie Kolegów i Koleżanek fizjoterapeutów o postępach w naszej wspólnej sprawie.

Wkrótce nowe, równie interesujące informacje…

Interpelacja poselska w sprawie wprowadzenia regulacji ustawowych dotyczących zawodu fizjoterapeuty - Czytaj tutaj..

czwartek, 14 czerwiec 2012 22:27 Opublikowano w Ustawa o zawodzie

Szanowna Koleżanko, Szanowny Kolego,

W ostatnich tygodniach wydarzyło się wiele bardzo pozytywnych rzeczy związanych z naszym „fizjoterapeutycznym środowiskiem”. Miedzy innymi, tak jak już do Was wcześniej pisaliśmy, udało się złożyć do Ministerstwa Zdrowia nasz projekt „Ustawy o zawodzie Fizjoterapeuty”. 

Teraz trwają mozolne prace nad zjednaniem sobie poparcia dla ustawy, wśród parlamentarzystów oraz innych opinio- i decyzjo- twórczych gremiów. 

W związku z powyższym członkowie Zarządu Głównego spotkali się z kilkorgiem parlamentarzystów, którym w bezpośredniej rozmowie prezentowali argumenty jakie przyświecają naszej inicjatywie oraz jakie korzyści dla pacjentów i całej ochrony zdrowia w naszym kraju, przyniesie uchwalenie ustawy o zwodzie fizjoterapeuty.

Odbyły się również spotkania i konsultacje z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia oraz inicjowane są rozmowy z konsultantami krajowymi różnych dziedzin medycznych.

W celu podniesienia świadomości naszego społeczeństwa w zakresie fizjoterapii, zarząd główny SFP podjął się koordynacji i organizacji, w dniu 8 września 2012 „I Ogólnopolskich Obchodów Światowego Dnia Fizjoterapii”. Obchody te, będą zorganizowane po raz pierwszy w naszym kraju. Szczegółowy plan obchodów jest już „dopinany na ostatni guzik” a dokładne informacje będą do Was przesłane w oddzielnym liście.

Tak więc dzieje się dużo i to dużo pozytywnego. Mamy nadzieję, że nasze wspólne starania aby status naszego zawodu zyskał właściwą mu pozycję i rangę - z korzyścią dla Pacjentów, Fizjoterapeutów oraz całej Ochrony Zdrowia - stanie się faktem.

Z poważaniem

Biuro Zarządu Głównego
Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska

 
sobota, 12 maj 2012 11:25 Opublikowano w Ustawa o zawodzie

Szanowna Koleżanko i Szanowny Kolego,

Z radością informujemy Was, że w dniu dzisiejszym, tj. 27 kwietnia 2012, został złożony w Kancelarii Ministerstwa Zdrowia „Projekt Ustawy o Zawodzie Fizjoterapeuty” przygotowany, po wielu dyskusjach i konsultacjach, na prośbę Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska, przez wyspecjalizowaną warszawską kancelarią prawną (ma na koncie kilka przyjętych ustaw medycznych oraz nowelizacji). 

Projekt ustawy został złożony jako projekt środowiska polskiej fizjoterapii.

Złożenie projektu jest zakończeniem kolejnego etapu działania w kierunku uchwalenia Ustawy. Zarząd zdaje sobie sprawę, że pozostało jeszcze bardzo dużo pracy zanim nasze działania zakończą się pełnym sukcesem.

Oznacza to, że zaczynamy kampanię na rzecz naszej wspólnej ustawy. Jako Zarząd FP bardzo liczymy na Waszą aktywną pomoc w tym przedsięwzięciu, istotnym zarówno dla nas jak i naszych pacjentów. 

Rozmawiajcie z pacjentami, koleżankami i kolegami, polecajcie śledzenie naszej strony internetowej, gdzie regularnie będziemy zamieszać informacje o postępie naszych działań.

Poniżej zamieściliśmy sprawozdanie z naszych prac odnośnie ustawy, począwszy od sierpnia 2011 do dzisiaj, list intencyjny do Ministra Zdrowia, listy do instytucji państwowych z prośbą o poparcie naszego projektu.

Najbliższe miesiące to ważny czas dla naszej grupy zawodowej. Przyczyńmy się wspólnie do wprowadzenia tak długo oczekiwanych regulacji prawnych i doprowadźmy do tego, aby uzyskać należny szacunek społeczny.

 

Powalczmy wspólnie dla dobra naszych pacjentów...

 

Z poważaniem,

Biuro Zarządu Głównego Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska

 

 

1. List do Ministra Zdrowia z dnia 27.04.2012. Zobacz
2. Projekt Ustawy o wykonywaniu zawodu Fizjoterapeuty (27.04.2012) Zobacz
3. Relacja z pracy nad ustawą z dnia 27.04.2012 Zobacz
4. Potwierdzenie złożenia projektu Ustawy Zobacz
5. List do konsultanta krajowego w dziedzinie fizjoterapii p. Śliwińskiego z dnia 27.04.2012 Zobacz
6. List do Zarządu PTF z dnia 27.04.2012 Zobacz